Update articol:

Suspendarea Nord Stream 2 nu afectează preţurile gazelor (Margrethe Vestager)

Margrethe Vestager

Decizia Germaniei de a suspenda pe termen nelimitat gazoductul Nord Steam 2, proiectul de infrastructură condus de Gazprom, nu afectează preţurile gazelor, a afimat miercuri Margrethe Vestager, vicepreşedintele Comisiei Europene, transmite Reuters, potrivit Agerpres.

“Nu există gaze în conducta Nord Stream 2. Ceea ce a fost oprită a fost aprobarea gazoductului Nord Steam 2, care era necesară pentru a intra în funcţiune. Aceasta înseamnă că oprirea procesului de aprobare nu poate avea efect asupra preţurile gazelor”, a declarat oficialul european la o conferinţă de presă.

“Suntem pe deplin alături de autorităţile germane”, a dat asigurări Vestager.

Cancelarul german Olaf Scholz a blocat marţi procedura de certificare a gazoductului Nord Steam 2, ca reacţie la recunoaşterea de către Rusia a independenţei regiunilor separatiste proruse Doneţk şi Lugansk din estul Ucrainei.

BVB | Știri BVB

AROBS TRANSILVANIA SOFTWARE (AROBS) (16/10/2025)

Tranzactii management - art. 19 Reg. (UE) 596/2014

ROMCARBON SA (ROCE) (16/10/2025)

Tranzactii management - art. 19 Reg. (UE) 596/2014

PREBET SA AIUD (PREB) (16/10/2025)

Notificare prag detineri/vot

C.N.T.E.E. TRANSELECTRICA (TEL) (16/10/2025)

Modificare in componenta Comitetului de Nominalizare si Remunerare al CS

ALRO S.A. (ALR) (16/10/2025)

Raport conf. art. 108 Legea 24/2017 (R)