Update articol:

Trump a semnat un decret pentru declasificarea dosarelor privind asasinatele lui “JFK” şi Martin Luther King

Trump a semnat un decret pentru declasificarea dosarelor privind asasinatele lui “JFK” şi Martin Luther King
 - poza 1 Donald Trump/ Sursa foto: Facebook.com/DonaldTrump

Preşedintele SUA Donald Trump a ordonat joi declasificarea dosarelor guvernului american privind asasinarea preşedintelui John F. Kennedy în 1963, a fratelui acestuia Robert F. Kennedy în 1968, precum şi a liderului luptei pentru drepturile civile ale persoanelor de culoare Martin Luther King Jr, în acelaşi an, relatează AFP, potrivit Agerpres.

“Totul va fi dezvăluit”, a declarat preşedintele SUA presei în timp ce semna decretul în Biroul Oval al Casei Albe.

La sfârşitul lunii noiembrie, după alegerea sa, Donald Trump şi-a reafirmat promisiunea de campanie de a face publice ultimele dosare clasate “top secret” în Arhivele Naţionale cu privire la asasinarea lui “JFK”.

Comisia oficială de anchetă asupra acestui asasinat a concluzionat în 1964 ca Lee Harvey Oswald, fost puşcaş marin care a trăit în Uniunea Sovietică, a acţionat singur. Dar asasinarea preşedintelui Kennedy a stârnit nenumărate speculaţii până astăzi.

În decembrie 2022, Arhivele Naţionale au făcut publice peste 13.000 de documente. Dar Casa Albă sub administraţia lui Joe Biden a blocat publicarea altor câteva mii, invocând preocupări de securitate naţională.

Potrivit Arhivelor Naţionale, 99% din documente au fost de atunci accesibile.

Fratele lui John Fitzgerald Kennedy, Robert Francis Kennedy a fost ministrul său al Justiţiei. El fost asasinat la Los Angeles pe 5 iunie 1968, când era într-o poziţie avantajoasă în alegerile primare democrate pentru prezidenţiale. Senatorul democrat tocmai terminase un discurs la hotelul Ambassador când a fost împuşcat mortal de către un palestinian emigrant în Statele Unite.

Liderul mişcării pentru drepturile civile Martin Luther King a fost asasinat la 4 aprilie 1968 de către un segregaţionist alb în balconul unui motel din Memphis (sud), unde venise să-i susţină pe gunoierii în grevă.

BVB | Știri BVB
PROMATERIS S.A. (PPL) (28/01/2026)

Raport conf. art. 108 Legea 24/2017 (R) pentru Semestrul II 2025 - Erata

FONDUL PROPRIETATEA (FP) (28/01/2026)

Cerere modificata de completare ordine de zi AGA din 26/27 feb 2026

BITTNET SYSTEMS SA BUCURESTI (BNET) (28/01/2026)

Perioada inchisa 29.01.2026 - 27.02.2026

RAIFFEISEN BANK _ OB. 2026 (RBRO26) (28/01/2026)

Disponibilitate teleconferinta rezultate financiare trimestrul 3 2025