Update articol:

Viorel Panait, Comvex: Reorganizarea administrațiilor – o necesitate pentru eficiența transportului fluvial și portuar în România – video

Viorel Panait, directorul general al Comvex

La Forumul Pieței de Capital, organizat de Financial Intelligence, Viorel Panait, directorul general al Comvex, a subliniat importanța reorganizării administrațiilor din România pentru a răspunde provocărilor pieței. Aceasta viziune este esențială, având în vedere costurile extrem de mari de administrare a infrastructurii pe Dunăre, a canalului și a Portului Constanța, care, conform lui Panait, descurajează transportatorii de marfă fluviali și îngreunează operațiunile comerciale.

 

Aparenta criză provocată de situația din Ucraina a fost, însă, percepută de Panait ca o oportunitate pentru deschiderea de noi orizonturi comerciale, oferind un contact cu o economie și o geografie necunoscute. Aceasta a adus un plus de tranzit, fiind acompaniată de un angajament solid din partea Uniunii Europene de a sprijini Ucraina în diverse domenii, nu numai în ceea ce privește cerealele, ci și alte produse minerale și industriale. În acest context, Comvex este deja implicată în al doilea proiect cu fonduri europene pentru creșterea capacității portuare destinate cerealelor, cu terminale considerate printre cele mai rapide din Europa.

Totuși, Panait a evidențiat impredictibilitatea navigației pe Dunăre și dificultățile cu care se confruntă industria românească, legate de transportul propriu-zis. El a subliniat că dinamica administrațiilor statului care gestionează infrastructura de transport necesită o îmbunătățire semnificativă. În urma invaziei din Ucraina, multe administrații au crescut tarifele pentru utilizarea infrastructurii, dar fără a oferi o prestație echivalentă, ceea ce generează dificultăți suplimentare.

De asemenea, Panait a atenuat problema birocratizării în abordarea proiectelor de fonduri europene, subliniind că multe oportunități sunt pierdute din cauza procedurilor îndelungate și a insuficienței transparenței. Acesta a avertizat că, în absența unui dialog constructiv și a bunăvoinței, proiecte cu un potențial economic semnificativ, cum ar fi unul de 40 de milioane de euro, s-ar putea pierde.

Cu o cotă de 22% din întregul trafic al Portului Constanța, Comvex joacă un rol crucial în infrastructura portuară, dar Panait a propus o schimbare a modului în care sunt administrate bunurile de stat concesionate companiilor naționale. Clauzele contractelor de concesiune, inspirate din modelele internaționale, ar trebui să includă indicatori de performanță măsurabili și verificați regulat, promovând astfel o gestionare mai responsabilă și transparentă.

În concluzie, reorganizarea administrațiilor nu este doar o necesitate, ci o oportunitate de a îmbunătăți eficiența și de a răspunde cerințelor pieței de capital, asigurând astfel un viitor prosper pentru transportul fluvial și portuar.