Forțele de ocupație ruse încearcă să pună mâna pe centrala de la Cernobîl. Apărătorii noștri își dau viața pentru ca tragedia din 1986 să nu se repete.
Aceasta este o declarație de război împotriva întregii Europe, a scris pe Twitter președintele Ucrainei Volodimir Zelenski.
Forțele ruse au intrat în Cernobîl și acolo au loc lupte intense pentru a proteja centrala nucleară, a declarat Ministerul de Interne ucrainean.
Părți mari din Cernobîl au fost închise publicului timp de decenii după ce un reactor nuclear s-a topit în timpul Uniunii Sovietice în 1986.
Russian occupation forces are trying to seize the #Chornobyl_NPP. Our defenders are giving their lives so that the tragedy of 1986 will not be repeated. Reported this to @SwedishPM. This is a declaration of war against the whole of Europe.
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) February 24, 2022