Update articol:

Coronavirus: Testele pentru adulţii nevaccinaţi nu vor mai fi gratuite în Franţa

franta, steag Sursa foto: pixabay.com

Testele de coronavirus pentru adulţii nevaccinaţi nu vor mai fi gratuite în Franţa începând din această vineri, cu excepţia cazurilor în care există motive medicale pentru ca persoanele respective să nu fie vaccinate, transmite dpa, potrivit Agerpres.

Scopul acestei măsuri este de a-i încuraja pe francezi să se vaccineze împotriva COVID-19, întrucât acesta oferă cea mai bună protecţie şi o modalitate permanentă de a depăşi criza sanitară, a explicat guvernul de la Paris. Potrivit acestuia, testele sunt utilizate ca înlocuitor al vaccinării.

Un test rapid va costa între 22 de euro şi 30 de euro, iar pentru un test Real Time PCR va trebui achitată suma de 44 de euro.

În Germania este deja în vigoare din 11 octombrie o reglementare similară pentru a se pune capăt testării gratuite a tuturor persoanelor.

Începând din martie anul trecut, în Franţa au fost efectuate 150 de milioane de teste, dintre care numai în luna august 6 milioane de teste săptămânal.

Aşa-numitul ‘paşaport coronavirus’, a cărui introducere a fost controversată şi care atestă dovada vaccinării, a vindecării după COVID-19 sau a testării negative, este o condiţie pentru accesul la competiţii sportive, cinematografe, restaurante şi cafenele în Franţa. Documentul este necesar şi pentru călătorii cu avionul sau trenul pe distanţe lungi.

BVB | Știri BVB
SOCIETATEA ENERGETICA ELECTRICA S.A. (EL) (03/03/2026)

Agentia Fitch Ratings reconfirma ratingul BBB- cu perspectiva stabila

SOCIETATEA ENERGETICA ELECTRICA S.A. (EL30E) (03/03/2026)

Agentia Fitch Ratings reconfirma ratingul BBB- cu perspectiva stabila

Premier Energy PLC (PE) (03/03/2026)

Disponibilitate inregistrare teleconferinta rezultate preliminare 2025

CRIS-TIM FAMILY HOLDING (CFH) (03/03/2026)

Disponibilitate inregistrare teleconferinta rezultate preliminare 2025

INFINITY CAPITAL INVESTMENTS S.A. (INFINITY) (03/03/2026)

Aprobare de catre ASF a documentului de oferta publica de cumparare actiuni