Acțiunile europene au închis în scădere bruscă marți, pe măsură ce conflictul tot mai intens din Orientul Mijlociu a continuat să afecteze sentimentul investitorilor globali, potrivit CNBC.
Indicele paneuropean Stoxx 600 a încheiat sesiunea de marți în scădere cu 3,2%, prelungind pierderile de luni, de 1,6%.
Acțiunile din toate sectoarele au fost la vânzare, acțiunile bancare scăzând cu 4,3%, acțiunile de asigurări cu 3,6% și acțiunile de utilități cu 4,4%. Chiar și indicele Stoxx Aerospace and Defense, care găzduiește cele mai mari companii de apărare din regiune, a închis în scădere cu aproape 3%, după ce a încheiat sesiunea de luni pe teritoriu pozitiv.
Acțiunile companiilor de turism și agrement au scăzut cu 2%, deoarece închiderea spațiului aerian din Orientul Mijlociu a forțat companiile aeriene din întreaga lume să anuleze mii de zboruri.
Toate bursele regionale majore s-au tranzacționat în teritoriu negativ, DAX-ul german și FTSE MIB-ul italian înregistrând cele mai accentuate scăderi.
Evoluția survine în contextul în care piețele din întreaga lume continuă să scadă, pe măsură ce conflictul dintre SUA și Iran cuprinde regiunea extinsă a Golfului. Aceasta a dus la o stare de aversiune față de risc pe piețe, aurul, considerat un refugiu sigur în perioadele de incertitudine, fiind în creștere, iar acțiunile americane și asiatice în scădere.
Prețurile globale ale țițeiului au crescut, de asemenea, pentru a doua zi pe fondul îngrijorărilor că conflictul SUA-Iran ar putea perturba infrastructura petrolieră și ar putea crește prețurile combustibililor, adăugând riscuri inflaționiste.
Un comandant al Gărzii Revoluționare Iraniene a declarat că Strâmtoarea Hormuz – cea mai vitală rută de tranzit pentru țiței din lume – este închisă și că Iranul va incendia navele care încearcă să parcurgă ruta, a relatat Reuters, citând presa iraniană.
Conflictul se află acum în a patra zi, fără un final clar. Luni, liderii militari americani au declarat că mai multe forțe se îndreaptă spre regiune, iar președintele Donald Trump a spus că războiul va dura patru până la cinci săptămâni, dar că ar putea continua „mult mai mult decât atât”.
Uniunea Europeană a cerut dezescaladarea situației și „reținere maximă” și protejarea vieților civile.