Update articol:

Grupul francez Sanofi va plăti 2,5 miliarde de dolari pentru firma de biotehnologie Synthorx

Sanofi a anunţat luni achiziţionarea firmei americane de biotehnologie Synthorx, într-o tranzacţie în numerar evaluată la aproximativ 2,5 miliarde de dolari, menită să extindă gama de medicamente pentru tratarea cancerului şi a bolilor autoimune comercializată de compania franceză, transmite Reuters, potrivit Agerpres.

Conform acordului, Sanofi s-a oferit să cumpere toate acţiunile comune ale Synthorx la preţul de 68 dolari per titlu, în numerar, o primă de 172% faţă de preţul acţiunilor Synthorx la închiderea şedinţei bursiere din 6 decembrie.

Tranzacţia este în linie cu planul de revizuire strategică demarat de noul director general al Sanofi, Paul Hudson, care şi-a preluat atribuţiile la 1 septembrie.

Surse care au dorit să-şi păstreze anonimatul au declarat pentru Reuters că Sanofi ia în considerare o societate mixtă sau o vânzare în cadrul opţiunilor privind divizia sa de produse de îngrijire a sănătăţii.

Indiciile privind noua strategie au apărut săptămâna trecută, când Sanofi a anunţat vânzarea diviziei sale Seprafilm către Baxter International pentru 350 de milioane de dolari în numerar.

Sanofi este prezentă şi pe piaţa din România.

BVB | Știri BVB

IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A. (IMP) (12/09/2025)

Notificare - rascumparare actiuni proprii 08-12.09.2025

ONE UNITED PROPERTIES (ONE) (12/09/2025)

Informare Depozitarul Central - operare diminuare capital social - nr. actiuni