Acționarii Fondului Proprietatea sunt convocați, pe 4 septembrie, să decidă numirea a doi membri în Comitetul Reprezentanților Fondul Proprietatea S.A. ca urmare a expirării a două dintre mandate începând cu data de 29 septembrie 2019, respectiv a lui Sorin Mîndruțescu, country leader Oracle, și Mark Gitenstein, fost ambasador SUA.
Mandatele noilor membri sunt valabile pentru o perioadă de trei ani începând cu data menționata mai sus, sub rezerva acceptării mandatului de către membri nou numiți. Propunerile acționarilor pentru cele două mandate care urmează să expire pot fi depuse până la data de 17 iulie 2019.
Acționarii Fondului Proprietatea (FP) sunt convocați astăzi să aprobe o nouă Declarație de Politică Investițională, dar și un nou mandat de administrator pentru Franklin Templeton, pentru o durată de 2 (doi) ani începând cu data de 1 aprilie 2020.