Update articol:

Adrian Câciu: Decât să facă tot marketingul ăsta cu reduceri cu 40% (…), nu ar fi mai simplu să se desființeze Cancelaria Prim-ministrului?

Câciu

Fostul ministru al Finanțelor Adrian Câciu acuză Guvernul că face “marketing” prin faptul că anunță tăieri la Cancelaria Primului Ministru.

El a postat, pe Facebook: “…Opinie:

Decât să facă tot marketingul ăsta cu reduceri cu 40% sau, nu știu, mașini, șoferi, consilieri de stat și tot “public shaming-ul” aferent de descoperitori de senzațional și risipa, nu ar fi mai simplu să se desființeze Cancelaria Prim-ministrului?

A mai fost desființată, reinființată, iar desființată, iar reinființata…

A, da, domnul Jurcă nu ar mai avea portofoliu, dar, na, ne împiedicăm de un portofoliu când e apa 9 lei?

Consiler onorific era nasol, bănuiesc, că na, era și fără bani și fără SPP…

În rest, ipocrizie cât cuprinde, marketing, deficitul crește, deocamdată!
Să ne înțelegem: risipa trebuie eliminată, privilegiile reduse/eliminate, dar…nu cu jumătăți de măsură care se termină când e vorba despre propriile privilegii ale celui care strigă că vrea “capul lui Moțoc”…🙂.

Poate ar fi fost mai bine să se ocupe de realitatea din programul Anghel Saligny, care are lucrari efectuate si nefacturate de câteva miliarde bune, decât să fie blocat pe progres financiar și nu fizic(?!).

Sau de ce s-a oprit ANAF de la a mai colecta datele privind cheltuielile de optimizare fiscala….

Sau, de ce nu, poate ar fi trebuit să se intereseze de cum o duc românii simpli….
Că pare că au cam uitat de ei…”

BVB | Știri BVB
MECANICA FINA SA (MECE) (24/10/2025)

Hotarari AGA E 24.10.2025

BURSA DE VALORI BUCURESTI SA (BVB) (24/10/2025)

Completare Convocare AGAE din 12/13.11.2025

Premier Energy PLC (PE) (24/10/2025)

Perioada inchisa de tranzactionare 26.10.2025 - 25.11.2025

COMPA S. A. (CMP) (24/10/2025)

Contracte - Semnarea unui contract semnificativ

ELECTROAPARATAJ S.A. (ELJ) (24/10/2025)

Raport conf. art. 108 Legea 24/2017 (R) 2 Iulie 2025 - 24 Octombrie 2025