Update articol:

Analist CNN: „Nu există argumente serioase” care să susțină legalitatea atacurilor SUA

Analist CNN: „Nu există argumente serioase” care să susțină legalitatea atacurilor SUA
 - poza 1 Captura X

Nu este clar ce justificare legală va prezenta Casa Albă pentru atacurile asupra Iranului, dar experții sunt deja sceptici, având în vedere declarația fără echivoc a Constituției că numai Congresul poate declara război și absența unei legi similare cu Autorizația pentru utilizarea forței militare din perioada războiului din Irak.

„Așa cum s-a întâmplat adesea în ultimii ani în cazul utilizării unilaterale a forței de către președinte, nu există niciun argument serios care să indice că Congresul, prin lege, sau Constituția autorizează în mod direct președintele să facă ceea ce a făcut”, a declarat Steve Vladeck, analist al Curții Supreme la CNN și profesor la Centrul de Drept al Universității Georgetown.

Secretarul de stat american Marco Rubio nu a oferit membrilor Congresului o explicație completă a justificării legale pentru atacurile asupra Iranului, spun mai multe surse.

Pentru atacurile asupra Iranului din vara trecută, Casa Albă a declarat că Trump s-a bazat pe articolul II din Constituția SUA, care prevede că el are puterea de a dirija forțele militare americane în acțiuni necesare pentru promovarea intereselor naționale americane în străinătate.

„Departamentul de Justiție a prezentat o serie de argumente din ce în ce mai dubioase în încercarea de a apăra astfel de atacuri, dar practic toate aceste argumente s-au bazat pe afirmații că atacurile au fost limitate și că era puțin probabil să ducă la un conflict mai amplu”, a declarat Vladeck. „Chiar dacă acesta ar fi un argument juridic, și nu unul politic, este greu să îl luăm în serios în acest context.”

BVB | Știri BVB
SIMTEL TEAM (SMTL) (24/07/2026)

Document de informare - atribuirea cu titlu gratuit a unor actiuni angajatilor

BITTNET SYSTEMS SA BUCURESTI (BNET) (24/07/2026)

Subscriere obligatiuni BNET31E membru Consiliul de administratie

STK EMERGENT (STK) (24/07/2026)

Tranzactii management - art. 19 Reg. (UE) 596/2014

SIMTEL TEAM (SMTL) (24/07/2026)

Perioada inchisa de tranzactionare 26.07.2026 - 25.08.2026

SAFETECH INNOVATIONS (SAFE) (24/07/2026)

Perioada inchisa de tranzactionare 25.07.2026 - 23.08.2026