Update articol:

Biden se aşteaptă ca Iranul să atace Israelul ”în curând”

Biden se aşteaptă ca Iranul să atace Israelul ”în curând”
 - poza 1 Official White House Photo by Adam Schultz

Preşedintele american, Joe Biden, a afirmat vineri, ca răspuns la o întrebare despre ameninţările iraniene cu represalii împotriva Israelului, că se aşteaptă ca Iranul treacă “în curând” la acţiune şi a lansat un apel Teheranului să nu atace, scrie AFP, potrivit Agerpres.

“Nu vreau să dau informaţii confidenţiale, dar mă aştept să fie în curând”, a spus preşedintele american, care a răspuns şi la o întrebare privind mesajul pe care doreşte să-l transmită Teheranului: “Nu faceţi asta!”.

“Vom ajuta Israelul să se apere şi Iranul va eşua”, a mai afirmat liderul de la Casa Albă.

Statele Unite au anunţat vineri trimiterea de întăriri în Orientul Mijlociu, în timp ce Israelul este în stare de alertă în faţa unui posibil atac iranian.

Iranul a promis că va riposta după un atac mortal pe 1 aprilie împotriva consulatului său din Damasc, operaţiune pe care o atribuie Israelului.

BVB | Știri BVB
AAGES S.A. (AAG) (11/05/2026)

Notificare - rascumparare actiuni proprii 04 - 08 mai 2026

COMCM SA CONSTANTA (CMCM) (11/05/2026)

Punct de vedere referitor la pct. 5 din Raportul Auditorului Financiar 2025

FONDUL PROPRIETATEA (FP) (11/05/2026)

Structura actionariat la data de 30 aprilie 2026

S.N.G.N. ROMGAZ S.A. (SNG) (11/05/2026)

Contract cf. art. 234 lit. i) Reg. ASF 5 din 2018

OIL TERMINAL S.A. (OIL) (11/05/2026)

Hotarari AGA O 11.05.2026