Update articol:

Bode despre posibilitatea să fie propus premier: Aici nu ne jucăm de pe o zi pe alta

Bode

Prim-vicepreşedintele PNL Lucian Bode a declarat, vineri, în legătură cu posibilitatea de a fi propus candidat pentru funcţia de prim-ministru, că este nevoie de responsabilitate şi partidul “nu se joacă cu propunerile de pe o zi pe alta”.

“O să vedem decizia Biroului Executiv pentru mandatul domnului Cioloş. (…) Încă o dată, aici nu ne jucăm cu propunerile de pe o zi pe alta, eu vin de la Ministerul Afacerilor Interne, ştiu în ce situaţie critică, critică, subliniez, ne aflăm cu pandemia. Aşadar orice întârziere, din punctul meu de vedere, nu face decât să adâncească această criză sanitară”, a afirmat Bode, înaintea şedinţei conducerii PNL, întrebat dacă va fi desemnat candidat pentru funcţia de premier, potrivit Agerpres.

Întrebat dacă PNL ar vota un Cabinet Cioloş ca să se treacă peste actuala criză, Bode a răspuns: “Acest lucru vi-l va spune preşedintele partidului după această reuniune”.

Biroul Executiv al Partidului Naţional Liberal se reuneşte în şedinţă vineri, în sistem videoconferinţă, în contextul în care este aşteptată o decizie privind formarea noului Guvern, după o primă discuţie avută miercuri după-amiaza de premierul desemnat, Dacian Cioloş, cu liderii PNL, UDMR şi grupului parlamentar al minorităţilor naţionale.

BVB | Știri BVB
EVERGENT INVESTMENTS S.A. (EVER) (16/02/2026)

Notificare - rascumparare actiuni proprii 09.02.2026 - 13.02.2026

MUNICIPIUL TARGU MURES (TGM27) (16/02/2026)

Plata cupon curent, rambursare rata principal 69 & calcul rata dobanda pentru cuponul urmator

MUNICIPIUL TARGU MURES (TGM27A) (16/02/2026)

Plata cupon curent, rambursare rata principal 69 & calcul rata dobanda pentru cuponul urmator

Digi Communications N.V. (DIGI) (16/02/2026)

Conferinta telefonica investitori si analisti rezultate preliminare 2025

LION CAPITAL S.A. (LION) (16/02/2026)

Disponibilitate rezultate financiare preliminare aferente anului 2025