Update articol:

Cancelarul german spune că Occidentul trebuie să „lucreze foarte mult” pentru a găsi surse de energie, în afara Rusiei

Olaf Scholz/ Sursa foto: en.kremlin.ru Olaf Scholz/ Sursa foto: en.kremlin.ru

* Cancelarul german Olaf Scholz a declarat pentru CNBC că Occidentul trebuie să muncească „foarte mult” pentru a găsi surse alternative de energie în afara Rusiei, pe măsură ce discuțiile privind potențialele sancțiuni se intensifică.

* Sâmbătă mai devreme, atât șeful UE, cât și șeful NATO au declarat că reducerea dependenței energetice de Rusia este importantă. 

 

Cancelarul german Olaf Scholz a declarat pentru CNBC că Occidentul trebuie să muncească „foarte mult” pentru a găsi surse alternative de energie în afara de Rusia, pe măsură ce discuțiile privind potențialele sancțiuni se intensifică.

Vorbind cu Hadley Gamble de la CNBC la Conferința anuală de securitate de la München, Scholz a subliniat că o mare parte din Occident se bazează pe aprovizionarea cu energie a Rusiei.

„Există o mulțime de exporturi de petrol, cărbune și gaze din Rusia către multe țări – există și un [export] mare de petrol către Statele Unite”, a spus el sâmbătă.

„Deci toți trebuie să muncim din greu pentru a avea alternative. Este necesar să facem fezabil să existe o bună cooperare – să revenim la o situație în care nu există această confruntare… Pentru asta lucrăm.”

Rusia a fost anul trecut cel mai mare furnizor de gaze naturale și petrol pentru Uniunea Europeană.

Există multe discuții despre sancționarea Rusiei – și în special a industriei sale energetice – dacă aceasta invadează Ucraina. Rusia a negat în repetate rânduri că plănuiește să-și invadeze vecinul, dar a adunat aproximativ 150.000 de soldați în apropierea graniței.

Au existat, de asemenea, mai multe afirmații de bombardamente la graniţa ruso-ucraineană în această săptămână. Sâmbătă, ca parte a unui „exercițiu planificat”, Rusia a lansat rachete balistice și de croazieră pentru a demonstra pregătirea sa nucleară.

Președintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a declarat sâmbătă mai devreme pentru CNBC că sancțiunile energetice împotriva gigantului Gazprom rămân „pe masă” dacă are loc o invazie.

Cu toate acestea, astfel de sancțiuni ar putea avea implicații financiare semnificative pentru Ucraina, deoarece o serie de gazoducte ale Rusiei traversează țara. Scholz a insistat că „ne ocupăm” de problemă. „Lucrăm foarte mult pentru a face ca tranzitul gazelor prin Ucraina să aibă un viitor bun”, a spus el.

„Am început deja să lucrăm foarte mult pentru a avea acorduri bune de tranzit al gazelor pentru Ucraina cu Rusia când va începe următoarea perioadă. Aceasta este responsabilitatea noastră… să facem tranzitul gazelor să funcționeze prin toate conductele pe care le avem, în special pe cea ucraineană. Dar acum lucrăm la pace.”

Alternative energetice

Scholz nu este singurul care discută despre necesitatea de a reduce dependența energetică de Rusia; Sâmbătă mai devreme, atât von der Leyen al UE, cât și secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, au declarat că o astfel de acțiune este importantă.

Europa „munceşte din greu” pentru a-și reduce dependența energetică de Rusia, a spus Stoltenberg, adăugând că „trebuie să fim mai puțin dependenți de energia dintr-o singură sursă”.

Von der Leyen a subliniat că UE a reușit să ajungă la surse alternative de energie. „Suntem capabili să trecem iarna aceasta fără gaz rusesc”, a spus ea.

BVB | Știri BVB

FONDUL DESCHIS DE INVESTITII GLOBINVEST ENERGY&FINANCIALS ETF (GIBEFETF) (25/04/2025)

Notificare SSIF IFB Finwest SA - numarul de unitati de fond emise de catre FDI Globinvest Energy&Financials ETF

S.N. NUCLEARELECTRICA S.A. (SNN) (25/04/2025)

Erata la Hotarare AGA O 24.04.2025