Update articol:

China a adăugat cinci filiale americane ale constructorului naval sud-coreean Hanwha Ocean pe lista sancțiunilor, provocând o scădere de 8% a acțiunilor

China a adăugat cinci filiale americane ale constructorului naval sud-coreean Hanwha Ocean pe lista sancțiunilor, provocând o scădere de 8% a acțiunilor
 - poza 1
  • Ordinul, care a intrat în vigoare imediat, va interzice organizațiilor și persoanelor fizice din China să facă afaceri cu companiile sancționate.

  • Acțiunile Hanwha Ocean din Seul au scăzut cu peste 8% după anunț.

Marți, China a adăugat cinci filiale americane ale constructorului naval sud-coreean Hanwha Ocean pe lista sancțiunilor, din cauza presupusei lor implicări în ancheta Washingtonului asupra industriei navale chineze, escaladând tensiunile dintre Beijing și Washington, potrivit CNBC.

Filialele sancționate includ Hanwha Shipping LLC, Hanwha Philly Shipyard Inc., Hanwha Ocean USA International LLC, Hanwha Shipping Holdings LLC și HS USA Holdings Corp, potrivit unei declarații a Ministerului Comerțului din China.

Ordinul, care a intrat în vigoare imediat, va interzice organizațiilor și persoanelor fizice chineze să facă afaceri cu companiile sancționate, se arată în declarație.
Măsura a urmat deciziei SUA de a impune taxe mari navelor chineze care acostează în porturile americane începând de marți, la ora 12:01 a.m. EDT.

China a ripostat cu o taxă similară de 400 de yuani (56 de dolari) pentru navele americane, începând din aceeași zi.

Beijingul a dezvăluit, de asemenea, un nou cadru pentru restricționarea exporturilor de pământuri rare și a extins lista neagră a companiilor americane.

Ca răspuns, președintele SUA, Donald Trump, a amenințat că va impune tarife cu 100% mai mari asupra importurilor chineze, determinând Beijingul să afirme că restricțiile privind pământurile rare sunt o „măsură legitimă”.
Acțiunile Hanwha Ocean din Seul au scăzut cu peste 8% după anunț.

BVB | Știri BVB
S.N. NUCLEARELECTRICA S.A. (SNN) (14/08/2026)

Solicitare completare ordine de zi AGEA 10 (11).09.2026

BRD - GROUPE SOCIETE GENERALE S.A. (BRD) (14/08/2026)

Raport revizuire auditori externi - sit.fin.consolidate interimare S12026

FONDUL PROPRIETATEA (FP) (14/08/2026)

Raport semestrial pentru perioada de sase luni incheiata la 30 iunie 2026

STK EMERGENT (STK) (14/08/2026)

VAN la data 31.07.2026

AROBS TRANSILVANIA SOFTWARE (AROBS) (14/08/2026)

Semnarea unui contract de catre AROBS Systems S.R.L.