Update articol:

Crucişătorul Moskva s-a scufundat, anunţă Ministerul rus al Apărării

Crucişătorul Moskva s-a scufundat, anunţă Ministerul rus al Apărării
 - poza 1

Crucişătorul Moskva, nava amiral a flotei ruse din Marea Neagră, avariat în timpul ofensivei împotriva Ucrainei, s-a scufundat, a anunţat joi seară Ministerul rus al Apărării, notează AFP.

“În cursul operaţiunii de remorcare a crucişătorul Moskva spre portul de destinaţie, nava şi-a pierdut stabilitatea din cauza deteriorării carenei suferite într-un incendiu de la detonarea de muniţie. În condiţii de mare agitată, nava s-a scufundat”, a spus ministerul, citat de agenţia de stat TASS.

Nava-amiral a flotei ruse din Marea Neagră a fost lovită miercuri seară de două rachete Neptun lansate de forţele ucrainene, potrivit relatărilor de la Kiev.

Dar, deşi Ministerul rus al Apărării a confirmat joi că nava a fost avariată şi că echipajul a fost evacuat, instituţia a transmis doar că a avut loc un incendiu la bord, fără să menţioneze motivele.

Crucişătorul Moskva, ce are o lungime de peste 180 de metri, a fost lansat în 1979 şi şi-a început misiunile în 1983. Nava a fost utilizată pentru a lansa rachete asupra teritoriului ucrainean.

Potrivit relatărilor din presa ucraineană, citate de Agerpres, nava a fost implicată în cucerirea Insulei Şerpilor, în urmă cu câteva săptămâni.

BVB | Știri BVB
CHRISTIAN '76 TOUR S.A. (TRIP) (06/07/2026)

Notificare BT Capital Partners privind stabilizarea si incheierea perioadei de stabilizarea

Sphera Franchise Group (SFG) (06/07/2026)

Tranzactii management - art. 19 Reg. (UE) 596/2014

AQUILA PART PROD COM (AQ) (06/07/2026)

Informare Depozitarul Central - structura sintetica consolidata 29.06.2026

HIDROELECTRICA TURBO LONG 0.10/90/95 (EBH2OTL2) (06/07/2026)

Notificare Erste Group Bank AG - suspendare furnizare cotatii intre orele 11:41 - 13:28

S.P.E.E.H. HIDROELECTRICA S.A. (H2O) (06/07/2026)

Modificare calendar financiar 2026