Update articol:

Darius Vâlcov: “Suprataxarea cu 2% nu afectează sub nici o formă offshore, ci se aplică doar onshore”

Suprataxarea cu 2% a companiilor din energie a fost deja reglementată de ANRE şi nu am văzut reacţii extraordinar de puternice, declarat, astăzi, Darius Vâlcov, consilierul premierului pe probleme economice, în cadrul unei intervenții telefonice la Antena 3. 

Acesta a menţionat: “Ea nu afectează sub nici o formă offshore, ci se aplică doar onshore. Este foarte important de menţionat acest lucru. Nu se aplică cifrei de afaceri în totalitate, ci doar cea care este dedicată pentru acea activitate. Cred ca a fost un pic cam mare reacţia mai mult în presă decât în interiorul companiilor”.

OUG 114/2018 prevede, printre altele, plafonarea preţului de producţie internă al gazelor naturale la 68 de lei pe MWh şi o contribuţie de 2% din cifra de afaceri pentru companiile din energie.

BVB | Știri BVB

GREEN TECH INTERNATIONAL S.A. (GREEN) (07/02/2025)

Notificare initiere Acord de Facilitate

SOCIETATEA ENERGETICA ELECTRICA S.A. (EL) (07/02/2025)

Finalizarea achizitiei companiei Crucea Power Park SRL

BITTNET SYSTEMS SA BUCURESTI (BNET) (07/02/2025)

Semnarea unui contract semnificativ de catre Dendrio Solutions

S.N. NUCLEARELECTRICA S.A. (SNN) (07/02/2025)

Raport conf. art. 108 Legea 24/2017 (R)