Update articol:

Dialogul Belgrad-Priştina: Preşedintele sârb Vucic a evaluat drept dificilă întâlnirea de la Bruxelles

Dialogul Belgrad-Priştina: Preşedintele sârb Vucic a evaluat drept dificilă întâlnirea de la Bruxelles
 - poza 1 Preşedintele sârb Aleksandar Vucic

Preşedintele sârb Aleksandar Vucic a declarat luni la Bruxelles, după o întâlnire cu şeful diplomaţiei europene Josep Borrell, reprezentantul special al UE pentru Dialogul Belgrad-Priştina Miroslav Lajcak şi premierul kosovar Albin Kurti, că întâlnirea a fost dificilă, dar că crede că vor exista multe alte întâlniri în perioada următoare, informează Tanjug, potrivit Agerpres.

Preşedintele Vucic a comunicat că următoarea întâlnire va avea loc în Macedonia de Nord pe 18 martie, atunci când Josep Borrell se va afla într-o vizită în regiune.

“Până atunci, ar trebui să discutăm cu Lajcak chestiunile legate de implementare. Este important ca o declaraţie a UE… să menţioneze necesitatea implementării tuturor acordurilor anterioare. Am insistat asupra unei Comunităţi a Municipalităţilor Sârbe, aşa cum au făcut şi reprezentanţii europeni. Kurti nu a fost pregătit să accepte asta acum şi vom vedea dacă o va face în viitor”.

Întrebat dacă Serbia este pregătită să recunoască independenţa Kosovo, Aleksandar Vucic a răspuns că Serbia este un stat membru al ONU, în timp ce aşa-zisul Kosovo nu este.”Susţinem întotdeauna ordinea juridică internaţională, Carta ONU şi Constituţia Serbiei”, a adăugat Vucic.

Întrebat dacă o Comunitate a Municipalităţilor Sârbe face parte dintr-o foaie de parcurs pentru discuţiile cu Priştina, Vucic a spus că încă nu există o foaie de parcurs.”Nu avem. Trebuie să ne aşezăm şi să lucrăm la o foaie de parcurs. Am încetat să lucrăm la acest aspect imediat ce am început. Vorbim tot timpul despre implementare; să vedem cine ce vrea să implementeze şi cum”, a adăugat preşedintele sârb.

BVB | Știri BVB
S.N. NUCLEARELECTRICA S.A. (SNN) (14/08/2026)

Solicitare completare ordine de zi AGEA 10 (11).09.2026

BRD - GROUPE SOCIETE GENERALE S.A. (BRD) (14/08/2026)

Raport revizuire auditori externi - sit.fin.consolidate interimare S12026

FONDUL PROPRIETATEA (FP) (14/08/2026)

Raport semestrial pentru perioada de sase luni incheiata la 30 iunie 2026

STK EMERGENT (STK) (14/08/2026)

VAN la data 31.07.2026

AROBS TRANSILVANIA SOFTWARE (AROBS) (14/08/2026)

Semnarea unui contract de catre AROBS Systems S.R.L.