Update articol:

EIP va obține o participație majoritară în unitatea de energie regenerabilă BayWa după majorarea de capital

Energy Infrastructure Partners (EIP) din Elveția va prelua o participație majoritară la BayWa r.e., unitatea de energie regenerabilă a BayWa AG, printr-o majorare de capital care va duce la scăderea participației grupului agricol german de la 51% la 35%.

Reuters a anunțat în iulie că investitorul în energie EIP se afla în discuții cu BayWa AG pentru a-și crește participația la unitatea de energie regenerabilă la cel puțin 70-80% de la 49%, într-o tranzacție menită să reducă presiunea financiară asupra BayWa și să contribuie la îmbunătățirea bonității diviziei de energie regenerabilă.

Într-o declarație de luni, EIP a afirmat că va investi 150 de milioane de euro  în BayWa r.e. și că dorește să reorienteze compania către competențele sale de bază, și anume dezvoltarea și operarea de proiecte de energie regenerabilă la nivel global.

Atunci când a anunțat tranzacția cu o zi mai devreme, BayWa AG a declarat că va renunța la 350 de milioane de euro (366,67 milioane de dolari) în împrumuturi ale acționarilor către BayWa r.e..

Matthias Taft, CEO al BayWa r.e., a declarat că, cu EIP ca acționar majoritar, firma are un partener puternic, pe termen lung, cu o expertiză extinsă pe piața energiei.
„Acum, este vorba despre deblocarea eficienței și a potențialului, creșterea profitabilității și poziționarea companiei pentru a-și extinde avantajul competitiv pe termen lung”, a spus el.

Majorarea de capital și finanțarea datoriei furnizate vor acoperi necesarul de capital suplimentar și de garanții al BayWa r.e. de aproximativ 435 de milioane de euro până în 2028, a declarat BayWa AG în declarația sa de duminică.

EIP, care are în administrare infrastructură energetică în valoare de 7,5 miliarde de euro, a plătit 530 de milioane de euro pentru participația sa de 49% la BayWa r.e. la sfârșitul anului 2020.

EIP a declarat că împreună cu BayWa r.e. a angajat firma de consultanță Ziems und Partner pentru a sprijini transformarea companiei.
„Suntem convinși de potențialul enorm al acestei companii, de expertiza forței sale de muncă și de poziția sa unică de a conduce tranziția energetică”, a declarat Roland Dörig, managing partner al EIP.