Update articol:

Gabriela Firea: Voi candida doar din partea PSD şi doar dacă întreaga conducere a partidului şi colegii mei de la Bucureşti mă vor susţine

Firea

Preşedintele PSD Bucureşti, Gabriela Firea, a declarat duminică, despre o candidatură la Capitală a primarului Sectorului 3, Robert Negoiţă, că ea îl susţine, dacă doreşte, la fel cum îl susţine şi pe Daniel Băluţă, de la Sectorul 4. ”Nu îi voi face contracampanie, nu plec la alt partid, nu plec în concediu, nu îmi pun piciorul în ghips”, a mai comentat Firea, potrivit News.ro .

”Voi candida doar din partea PSD şi doar dacă întreaga conducere a partidului şi colegii mei de la Bucureşti, de la toate sectoarele, nu doar de la cinci sectoare, ca acum trei ani, mă vor susţine, că aşa este normal, nu pentru mine ci pentru public, să nu fim ca în Caragiale, eu pe cine votez?”, a spus Gabriela Firea, la Prima News.

Ea a precizat că la ultimele alegeri pe Bucureşti s-a dispipat şi risipit votul şi a pierdut ”sută la sută” din cauza acestei neclarităţi.

”Am pierdut la diferenţă de patru şi foarte puţin iar în sectorul 3, bazinul cel mai mare de votanţi, eu aveam aproape 60% în sondaje. În momenul când cel mai mare sector s-a destabilizat, a fost o lovitură năpraznică. Plus sacul de voturi de la sectorul 1”, a arătat ea.

Întrebată despre o candidatură a primarului Sectorului 3, Robert Negoiţă, Firea a spus: ”Eu îl susţin, dacă doreşte. Îl susţin, dacă doreşte, şi pe Daniel Băluţă, şi pe colegii parlamentari, Nu sunt deloc ironică. Eu susţin candidatul PSD, oricare va fi acela. Şi nu îi voi face contracampanie, nu plec la alt partid, nu plec în concediu, nu îmi pun piciorul în ghips. Merg cu el şi facem campanie”.

BVB | Știri BVB
AAGES S.A. (AAG) (04/05/2026)

Notificare - rascumparare actiuni proprii 27 aprilie - 01 mai 2026

FONDUL DESCHIS DE INVESTITII GLOBINVEST ENERGY&FINANCIALS ETF (GIBEFETF) (04/05/2026)

Numarul de titluri de participare aflate in circulatie la 30.04.2026

SAFETECH INNOVATIONS (SAFE) (04/05/2026)

Notificare - rascumparare actiuni proprii 27-30.04.2026

MedLife S.A. (M) (04/05/2026)

Notificare rascumparare actiuni proprii 27 aprilie - 1 mai 2026

S.N.G.N. ROMGAZ S.A. (SNG) (04/05/2026)

Contract cf. art. 234 lit i) Reg. ASF 5 din 2018