Dominic Fritz trebuie să plece din funcţie, a declarat vineri preşedintele Camerei Deputaţilor, Sorin Grindeanu, care a subliniat că este adeptul formei legii privind integritatea adoptate de acest for.
Potrivit acestuia, “actualul Guvern planează în zona nelegalităţii”.
“Nu o spun eu, o spun clar instanţele. (…) Astăzi, când vorbim, România riscă să piardă peste 1,5 miliarde de euro din PNRR. De ce? Din punctul nostru de vedere, din cauza a doi oameni, disperaţi să rămână în funcţie, mistifică cam tot ce ţine de Constituţie, ciuntesc legile şi îngroapă toate domeniile prin acte administrative nelegale. Unul crede că rămâne primar şi a blocat prin negocieri politice ascunse legea integrităţii. Îl anunţ însă că există decizii clare ale justiţiei şi oricum pleacă acasă. Aşa că lucrurile sunt închise. Cel de-al doilea insistă să rămână chiar şi demis şi a reuşit să scoată aproape toată România în stradă. O spun încă o dată clar: aştept de la Ilie Bolojan legea salarizării. (…) Am văzut ieri în Senat cum cei de la AUR au votat alături de cei de la PNL şi USR. Au o majoritate confortabilă şi fără noi. Am auzit de la domnul Bolojan cum s-au mai întâlnit”, a afirmat Grindeanu într-o conferinţă de presă, potrivit Agerpres.
El şi-a exprimat speranţa ca noul proiect al legii ANI să fie unul corect, transparent.
“Am văzut fel de fel de interpretări în aceste zile, în special azi sau după votul de ieri. Vă aduc aminte că proiectul de lege n-a fost depus de PSD (…). Un proiect de lege care îţi spunea că declaraţiile de avere sunt la secret. Un proiect de lege care îţi spunea că trebuie să ai prag, proiect de lege care îi făcea scăpaţi pe diverşi care sunt în diverse situaţii în acest moment de incompatibilitate sau de conflict de interese. Ăsta-i proiectul, nu l-am depus noi. Am încercat, prin amendamentele pe care le-am făcut, să facem un proiect de lege cât mai bun”, a explicat liderul PSD.
Întrebat dacă va amenda noul proiect, Grindeanu a răspuns: “O să mă uit să văd sau se uită colegii mei din Comisia juridică. Eu am văzut că gestul PNL şi USR de mână cu AUR, ieri în Senat, face posibilă sacrificarea a 770 de milioane de euro pentru liniştea domnului Fritz, ceea ce este profund grosolan şi imoral. L-am văzut ieri şi pe premierul Bolojan cum ieşea din sală, l-am văzut la televizor cum ieşea înainte de vot. Nu mai contează banii din PNRR acum, nu mai contează nimic, totul pentru Fritz. Şi apoi mint că nu ştiu ce a făcut PSD-ul. Din faţa sălii Comisiei juridice, l-am văzut ieri live pe Dominic Fritz dând declaraţii. V-aş ruga să vă imaginaţi în urmă cu 10 ani, că în faţa Comisiei juridice, când se discuta despre vreo lege cu abuzul în serviciu, făcea live-uri Dragnea, când se discutau amendamente despre el. Cam asta s-a întâmplat ieri, dar am văzut că USR-iştii spun că acel amendament este sau era pentru Fritz. Adevărul este cu totul altul. De mai mult de o lună de zile, şi am verificat, adică din 18 iunie, domnul Fritz a fost declarat definitiv în conflict de interese. Deci e o decizie definitivă şi irevocabilă. Şi asta este o decizie a instanţei. Nu e acuzaţie politică a lui Sorin Grindeanu, este o decizie a instanţei din România. Şi, aşa cum am spus, nu e nici vreo acuzaţie politică şi nici vreun un TikTok din ăsta USR-ist”.
Grindeanu a susţinut că, de “mai bine de o lună, Fritz ocupă ilegal scaunul de primar la Timişoara”.
“El trebuie să părăsească acest post. Să ştiţi că dreptatea se câştigă în sala de judecată, nu pe Facebook şi nu în faţa sălii Comisiei juridice, unde se votează legi în Parlament, ci în sala de judecată. Domnul Fritz poate sau putea să conteste un ordin al prefectului judeţului Timiş, care ar fi trebuit să constate încetarea mandatului. Dar, ce să vezi? Prefectul e USR la Timiş. Şi acest prefect de mai bine de o lună de zile n-a dat o decizie prin care să-i întrerupă mandatul domnului Fritz”, a spus el.
În context, liderul PSD a precizat că parlamentarii formaţiunii îşi vor susţine amendamentele: “Dacă această lege sau acest proiect depus nu conţine acest lucru, evident că ne vom susţine în continuare acele amendamente pe care PSD le-a transmis, fiindcă sunt cât se poate de normale şi de corecte. Atunci când iei o decizie definitivă şi irevocabilă, pentru că ai fost incompatibil sau în conflict de interese, eu cred că trebuie să părăseşti funcţia pe care te afli. Nu trebuie să mai stai doi sau trei ani să ţi se termine mandatul şi în următorul mandat să nu mai poţi să candidezi. Dacă ai fost condamnat, cazul lui Fritz, pe conflict de interese, sau oricăruia, sau pe incompatibilitate, părăseşti funcţia. Rapid, pe loc. Aşa e normal. (…) Eu ştiu că a lăsat Radu Marinescu un proiect care a fost, că tot s-a folosit cuvântul ăsta, care a fost măcelărit de acest grup de lucru şi care a dus la un proiect depus de coaliţia de guvernare în forma pe care o ştiţi. Sunt adeptul formei de la Cameră. O să văd cum e forma de aici, dar eu, personal, cred că ar trebui totuşi să fie trecute toate sumele de bani. Chiar şi crypto”.