Update articol:

Iohannis: Demisia – o temă vehiculată din motive populiste

Iohannis: Demisia – o temă vehiculată din motive populiste
 - poza 1 Klaus Iohannis/ Sursa foto: presidency.ro

Președintele Klaus Ioahannis a spus azi că demisia sa este o temă vehiculată din motive populiste și electoraliste.

El a precizat: “Funcționăm după Constituție. Atunci când am fost ales, peste 6 milioane de români mi-au dat votul, ca să fac lucrurile ca la carte. Cartea este Constituția

În Constituție, este foarte clar că trebuie să stau până predau mandatul președintelui ales. Cred ca am lămurit.

Peste puține luni, plec. Ce am făcut este de domeniul trecutului, mi le asum și pe cele bune, și pe cele rele.”

Domnia sa a mai spus că românii trebuie să aleagă un președinte și să înțeleagă și că asta este tema pe care trebuie să o discutăm.

“Candidații și cei interesați de România să poftească în față și să spuna ei la ce să se aștepte românii de la ei și ce vor să facă pentru România”, a mai declarat Iohannis.

BVB | Știri BVB
S.N. NUCLEARELECTRICA S.A. (SNN) (09/04/2026)

Completare Convocare AGA O & E 29 (30).04.2026

PATRIA BANK S.A. (PBK) (09/04/2026)

Teleconferinta investitori si analisti 16 Aprilie 2026

ROMPETROL WELL SERVICES S.A. (PTR) (09/04/2026)

Solicitare completare ordine de zi AGOA 28/29 aprilie 2026

FONDUL PROPRIETATEA (FP) (09/04/2026)

VAN la data de 31 martie 2026