Update articol:

Londra a acceptat cererea Bruxellesului pentru prelungirea cu două luni a aplicării provizorii a acordului comercial

pixabay.com pixabay.com

Marea Britanie a acceptat marţi, la cererea Uniunii Europene, prelungirea până la 30 aprilie a perioadei de aplicare provizorie a acordului comercial post-Brexit, pentru a lăsa Parlamentului European timpul de care această instituţie are nevoie pentru a ratifica documentul, a anunţat guvernul de la Londra, relatează Reuters şi AFP, potrivit Agerpres.

Într-o scrisoare adresată vicepreşedintelui Comisiei Europene, Maros Sefcovic, ministrul britanic de stat Michael Gove a confirmat acordul Londrei pentru această prelungire, adăugând că Marea Britanie doreşte să nu mai survină apoi şi alte întârzieri.

Comisia Europeană a cerut Londrei cu două săptămâni în urmă o prelungire cu două luni a aplicării provizorii a acordului post-Brexit, până când textul va putea fi tradus în cele 24 de limbi oficiale ale Uniunii Europene şi ratificat de Parlamentul European.

Acest acord a fost convenit între Bruxelles şi Londra pe 24 decembrie, astfel că atunci nu a mai rămas timp pentru finalizarea procesului de ratificarea până la 31 decembrie, când s-a încheiat perioada de tranziţie post-Brexit. Intrat în vigoare pe 1 ianuarie, acordul post-Brexit urma să fie aplicat provizoriu până pe 28 februarie.

BVB | Știri BVB
MedLife S.A. (M) (04/05/2026)

Notificare rascumparare actiuni proprii 27 aprilie - 1 mai 2026

S.N.G.N. ROMGAZ S.A. (SNG) (04/05/2026)

Contract cf. art. 234 lit i) Reg. ASF 5 din 2018

FONDUL DESCHIS DE INVESTITII ETF BET BRK (BKBETETF) (04/05/2026)

Notificare cu privire la numarul de titluri de participare aflate in circulatie

INTERCAPITAL EUR ROMANIA GOVT BOND 5-10YR UCITS ETF (ICGROETF) (04/05/2026)

VAN la data 30.04.2026 si numarul de titluri de participare aflate in circulatie

INTERCAPITAL CROBEX10TR UCITS ETF (ICCROETF) (04/05/2026)

VAN la data 30.04.2026 si numarul de titluri de participare aflate in circulatie