Update articol:

NATO își ajustează forțele pentru a contracara „amenințările potențiale”

România în NATO martie 2004

NATO urmărește îndeaproape evoluțiile din Iran și Orientul Mijlociu, comandantul său suprem în Europa ajustând forțele după cum este necesar pentru a se apăra împotriva „amenințărilor potențiale”, a declarat alianța într-un comunicat.

Comandantul suprem al NATO în Europa, generalul american Alexus Grynkewich, „continuă să discute activ și regulat cu liderii militari de pe ambele maluri ale Atlanticului”, a declarat un purtător de cuvânt al NATO.

Comandantul suprem „a ajustat și va continua să ajusteze poziția foarte puternică a forțelor NATO pentru a asigura securitatea celor 32 de state membre și pentru a apăra Alianța de potențiale amenințări, cum ar fi rachetele balistice sau vehiculele aeriene fără pilot, provenite din această regiune sau din alte regiuni”, se adaugă în comunicat.

 

BVB | Știri BVB
ELECTROMAGNETICA SA (ELMA) (14/04/2026)

Numarul actiunilor cu drept de vot exercitabil pentru A.G.A din 24/25.04.2026

ROMPETROL WELL SERVICES S.A. (PTR) (14/04/2026)

Solicitare completare ordine de zi AGOA 28/29 aprilie 2026

AAGES S.A. (AAG) (14/04/2026)

Notificare - rascumparare actiuni proprii 06-10 aprilie 2026