Update articol:

Nicuşor Dan: Efectele combaterii marii evaziuni fiscale se vor vedea în 2026

Nicuşor Dan: Efectele combaterii marii evaziuni fiscale se vor vedea în 2026
 - poza 1

Efectele combaterii marii evaziuni fiscale se vor vedea anul viitor, existând eforturi în această direcţie, a declarat, luni, preşedintele Nicuşor Dan.

“În privinţa marii evaziuni fiscale am avut chiar aseară o discuţie cu domnul prim-ministru interimar, domnul Predoiu, şi a spus că verifică dacă trebuie în Strategia Naţională de Apărare să aducem o modificare astfel încât să concentrăm mai multe forţe ale statului pe combaterea acestui fenomen”, a spus Nicuşor Dan, într-o conferinţă de presă susţinută la Vilnius.

El s-a referit la eventualele efecte ale combaterii evaziunii fiscale.

“Noi acum suntem într-o situaţie în care trebuie să transmitem pieţei financiare, investitorilor, nişte măsuri pentru a doua jumătate din 2025. Combaterea marii evaziuni – eu sunt optimist că o vom face, dar efectele ei se vor vedea în 2026”, a afirmat preşedintele.

Potrivit unor surse oficiale, Consiliul Suprem de Apărare a Ţării (CSAT) va fi convocat în luna iunie, pentru includerea combaterii marii evaziuni fiscale în Strategia Naţională de Apărare.

BVB | Știri BVB
S.N.G.N. ROMGAZ S.A. (SNG) (14/08/2026)

Contract cf. art. 234 lit. i) Reg. ASF 5 din 2018

ELECTROMAGNETICA SA (ELMA) (14/08/2026)

Demersuri privind vanzare materii prime

S.N.G.N. ROMGAZ S.A. (SNG) (14/08/2026)

Contracte cf. art. 234 lit i) Reg. ASF 5 din 2018

AEROSTAR S.A. (ARS) (14/08/2026)

Contracte privind proiectarea si executia Hangarului 2 Iasi si Platformei

MUNICIPIUL IASI (IAS28A) (14/08/2026)

Plata cupon 65, rambursare rata principal 59