Investiția SIF3 în acțiuni Wirecard (n.n. unde a investit și fondul de pensii NN) este un exemplu perfect de lipsa viziune investițională, a transmis, azi, noul Directoral al SIF Transilvania.
In contextul articolelor din presa de specialitate referitoare la existenta in portofoliul SIF Transilvania la data de 30.06.2020 a unui numar de 12.000 de actiuni emise de compania Wirecard, Directoratul SIF3 a transmis:
“Achizitiile de actiuni Wirecard au fost efectuate incepand cu luna august 2019, la sfarsitul anului 2019 SIF Transilvania detinand in portofoliu un numar de 9.000 de actiuni Wirecard, la pret de inchidere de 107.50 euro/actiune, reprezentand 0,44% din Activul Net al SIF Transilvania. In data de 25.03.2020, pe fondul deprecierii actiunii Wirecard, cauzata de zvonurile negative privind compania care circulau in acel moment, departamentul de tranzactionare al SIF Transilvania, sub conducerea Directoratului format din dnii Mihai Fercala, Stefan Szitas si Iulian Stan, a apreciat ca fiind oportuna achizitionarea unui pachet suplimentar de 3.000 de actiuni, considerand ca zvonurile negative privind aceasta companie nu au acoperire faptica.
Noul Directorat al SIF Transilvania a analizat situatia achizitiilor de actiuni Wirecard efectuate de societate, premisele avute in vedere la aceste achizitii succesive si randamentul asteptat la momentul investitiei. Prezentam investitorilor si actionarilor nostri concluziile acestei analize, pentru a lamuri situatia ridicata de detinerea de actiuni Wirecard din portofoliul SIF Transilvania:
Investiția SIF Transilvania in actiuni Wirecard este un exemplu perfect de lipsa viziune investițională, de capacitate limitată de a reacționa la un mediu dinamic, precum și de lipsa de înțelegere a investițiilor in companii din domeniul tehnologiei si a riscurilor aferente, manifestate de vechea echipa de management a SIF Transilvania.
Departamentul de tranzactionare, sub coordonarea vechiului Directorat, și-a asumat riscuri excesive, sub denumirea generica de tranzactii in scop speculativ, fără sa aibă un profil tranzacțional prestabilit privind randamentul așteptat versus riscul asumat și perioada de deținere a investițiilor speculative și, mai ales, fără sa înțeleagă tipologia emitentului Wirecard.
In ciuda știrilor și a alertelor timpurii existente in presa internațională referitoare la situația Wirecard, expunerea SIF Transilvania pe aceasta investiție a fost crescută in data de 25.03.2020 cu 33% , de la 9.000 actiuni la 12.000 de actiuni.
Noua echipa de conducere a SIF Transilvania, in vederea evitarii situatiilor similare ce ar putea sa apara in viitor cu emitenti din portofoliul SIF Transilvania, a luat o serie de masuri care vizeaza modificarea procedurilor și a fluxului de investiții si trading, a analizei prealabile investiționale și monitorizării permanente a investițiilor.”
La 30 iunie, deținerea SIF Transilvania la procesatorul de plăți Wirecard s-a diminuat la 332.956 lei, față de 6 milioane lei, la finalul primului trimestru. Wirecard este subiectul unui scandal de proporții. Acțiunile Wirecard s-au prăbușit după ce compania a dezvăluit că aproximativ 1,9 miliarde de euro (2,1 miliarde de dolari) în numerar au dispărut din contabilitate. Ulterior, compania și-a cerut falimentul, fiind în curs mai multe investigații.
Presa a relatat faptul că fondul de pensii NN a investit si el în Wirecard.
Din rapoartele semestriale NN, coroborate cu cele trimestriale ale Autorității de Supraveghere Financiară, rezultă că fondul NN a cumpărat inițial acțiuni Wirecard, în perioada septembrie-decembrie 2018 și le-a vândut în perioada ianuarie- aprilie 2020.
Potrivit rapoartelor NN, în decembrie 2019, fondul avea titluri Wirecard de 65 milioane lei (0,39% din porofoliu), în iunie 2019, participația urcase la 103,2 milioane lei (0,53% din portofoliu), pentru a ajunge la 129,65 milioane lei (0,59% din portofoliu), la 31 decembrie 2019.