Update articol:

Porsche este de acord să furnizeze capital în cadrul acordului de restructurare Varta

Porsche Sursa foto: porsche.com

Producătorul german de baterii Varta a declarat sâmbătă că a ajuns la un acord de restructurare cu creditorii săi, aducând producătorul de mașini sport Porsche pentru a salva afacerea aflată în dificultate, potrivit Reuters.

Acordul, încheiat după zile de negocieri intense, va reduce datoria Varta de la 485 de milioane de euro (534,86 milioane de dolari) la 200 de milioane de euro inițial, a declarat compania.

Varta, care produce baterii pentru piețele globale auto, industriale și de consum, a căutat un compromis între acționarul majoritar Michael Tojner, creditori și Porsche pentru a-și reduce datoria și a-și asigura capital nou.

Conform acordului, Tojner și Porsche vor deveni noii proprietari ai Varta și vor furniza împreună o injecție de capital de 60 de milioane de euro.

Alte 60 de milioane de euro vor proveni de la creditori sub formă de împrumuturi garantate senior, a declarat compania, adăugând că un al treilea investitor ar putea veni mai târziu.

„Suntem în discuții avansate cu alți investitori care ar dori să ni se alăture”, a declarat CEO-ul Varta, Michael Ostermann, pentru Reuters.

Contribuind la salvarea Varta, Porsche își va asigura accesul la baterii de înaltă performanță pentru mașinile sale sport hibride și electrice.

De asemenea, constructorul auto german a anunțat sâmbătă că va prelua o participație majoritară în divizia de baterii V4Drive a Varta printr-o majorare de capital, în principal printr-o contribuție în natură.

„Prin preluarea majoritară planificată a V4Drive, … am aduce o contribuție importantă la menținerea tehnologiilor-cheie în Germania”, a declarat Lutz Meschke, vicepreședinte al

În iulie, Ostermann a anunțat o restructurare pre-insolvență radicală pentru Varta, care avea datorii pe care nu le putea acoperi după ce a făcut investiții costisitoare.

„Odată cu punerea în aplicare a măsurilor convenite astăzi, finanțarea și lichiditățile grupului au fost acum stabilizate în mod durabil și asigurate pe termen lung”, a declarat directorul financiar al Varta, Marc Hundsdorf.

REDUCERI „MODERATE” DE LOCURI DE MUNCĂ

Ostermann a declarat că nu există o amenințare imediată de reduceri majore de personal.

„Dorim să ne dezvoltăm, atât cu stocarea bateriilor pentru sistemele fotovoltaice, cât și cu celulele pentru căștile Apple. În prezent, căutăm personal acolo”, a spus el.

Varta își va păstra toate unitățile de producție din Germania, cu reduceri „moderate” de locuri de muncă în administrație. „Vom readuce Varta pe o cale de creștere profitabilă”, a declarat el pentru Reuters.

Cu toate acestea, acționarii existenți vor pleca cu mâna goală, deoarece Varta va fi retrasă de la bursă în urma restructurării.

„Am încercat prin toate mijloacele să îi aducem la bord pe micii acționari – dar acest lucru nu este posibil din punct de vedere legal în această situație”, a declarat Ostermann.

BVB | Știri BVB

FONDUL PROPRIETATEA (FP) (14/03/2025)

Convocare AGA E&O Anuala 29 aprilie 2025

FONDUL PROPRIETATEA (FP) (14/03/2025)

Componenta Comitetelor Consultative ale Fondul Proprietatea SA