Update articol:

Radu Miruță: O nouă dronă a intrat fără permisiune în spațiul aerian național și a fost doborâtă

Radu Miruță: O nouă dronă a intrat fără permisiune în spațiul aerian național și a fost doborâtă
 - poza 1

O dronă care a pătruns fără permisiune în spațiul aerian al României a fost interceptată și doborâtă în această dimineață, în județul Galați, a anunțat ministrul Apărării, Radu Miruță, într-o postare publicată pe pagina sa de Facebook.

Potrivit ministrului, ținta a fost detectată la ora 04:44, în momentul în care a intrat în spațiul aerian național, la aproximativ 24 de kilometri nord de municipiul Galați.

Două avioane de vânătoare F-18 spaniole, ridicate preventiv în aer, au primit aprobarea de a angaja ținta. Drona a fost interceptată și distrusă la ora 05:01, între localitățile Băleni și Cudalbi, într-o zonă nepopulată, a precizat Radu Miruță.

Ministrul Apărării i-a felicitat pe piloții spanioli și pe militarii români din centrul de comandă pentru modul în care au desfășurat operațiunea.

„România își apără spațiul aerian, iar aliații noștri sunt alături de noi. Vigilență, reacție rapidă și solidaritate aliată, acestea sunt garanțiile concrete ale securității noastre”, a transmis Radu Miruță.

Radu Miruță nu a oferit informații despre tipul și proveniența dronei.

BVB | Știri BVB
S.N. NUCLEARELECTRICA S.A. (SNN) (14/08/2026)

Solicitare completare ordine de zi AGEA 10 (11).09.2026

BRD - GROUPE SOCIETE GENERALE S.A. (BRD) (14/08/2026)

Raport revizuire auditori externi - sit.fin.consolidate interimare S12026

FONDUL PROPRIETATEA (FP) (14/08/2026)

Raport semestrial pentru perioada de sase luni incheiata la 30 iunie 2026

STK EMERGENT (STK) (14/08/2026)

VAN la data 31.07.2026

AROBS TRANSILVANIA SOFTWARE (AROBS) (14/08/2026)

Semnarea unui contract de catre AROBS Systems S.R.L.