Update articol:

Sindicaliştii din Azomureş protestează, miercuri, în faţa Ministerului Energiei

Sindicaliştii din Azomureş protestează, miercuri, în faţa Ministerului Energiei
 - poza 1 Azomures
O sută de membri ai Sindicatului “Alternativa 2002” din cadrul Azomureş, participă, miercuri, la un protest în Bucureşti, în faţa Ministerului Energiei, acuzând “inacţiunea autorităţilor” în perspectiva închiderii definitive a Combinatului Chimic din Târgu Mureş, singurul care mai produce îngrăşăminte pentru agricultură în România, potrivit Agerpres.

Sindicaliştii solicită reluarea activităţii platformei sau măcar o soluţie viabilă care să protejeze locurile de muncă de la Azomureş, un răspuns prompt şi un dialog real la nivelul Ministerului Energiei, măsuri care să ţină cont de impactul social şi economic în judeţul Mureş şi măsuri de sprijin pentru familiile afectate şi pentru comunităţile dependente de activitatea combinatului.

În ultimul an, combinatul Azomureş, deţinut de grupul elveţian Ameropa, a purtat discuţii continue cu Romgaz privind o posibilă achiziţie a platformei industriale de la Târgu Mureş.

Secretarul de stat în Ministerul Energiei, Cristian-Silviu Buşoi, a declarat, marţi, că discuţiile privind preluarea Azomureş de către Romgaz sunt avansate, în condiţiile în care compania a transmis deja o ofertă acţionarilor combinatului.

BVB | Știri BVB
ANTIBIOTICE S.A. (ATB) (13/05/2026)

Antibiotice SA va primi consiliere din partea BEI

EVERGENT INVESTMENTS S.A. (EVER) (13/05/2026)

Notificare - rascumparare actiuni proprii 06.05.2026 - 12.05.2026

TRANSILVANIA INVESTMENTS ALLIANCE S.A. (TRANSI) (13/05/2026)

Tranzactii management - art. 19 Reg. (UE) 596/2014

ARMATURA S.A. (ARM) (13/05/2026)

Completare Raport anual 2025 cu Declaratia "Aplici sau Explici"