Update articol:

Surse: Sevil Shhaideh va fi schimbată din boardul OMV Petrom, în curând

Sursa: gov.ro Sursa: gov.ro

Sevil Shhaideh va fi schimbată din boardul OMV Petrom peste câteva zile, potrivit surselor noastre. Sevil Shhaideh  a fost confirmată în aprilie anul trecut de Adunarea Generală a Acționarilor OMV Petrom pe poziția de membru al Consiliului de Supraveghere al OMV Petrom, pe care ar fi trebuit să o ocupe în următorii 3 ani.

Vineri, premierul Ludovic Orban a eliberat-o pe Sevil Shhaideh din funcția de consilier de stat în cadrul Cancelariei prim-ministrului, potrivit unei decizii publicate în Monitorul Oficial. Sevil Shhaideh a fost vicepremier și ministru al Dezvoltării în timpul guvernării PSD.

La 21 decembrie 2016, Sevil Shhaideh a fost prima propunere făcută de președintele PSD, Liviu Dragnea, pentru funcția de prim-ministru al României, propunere refuzată de președintele Klaus Iohannis la 27 decembrie 2016. În perioada mai 2015 – noiembrie 2015 Sevil Shhaideh a condus Ministerul Dezvoltării.

Direcția Națională Anticorupție (DNA) a anunțat că a schimbat încadrarea juridică pentru care a fost începută urmărirea penală a fostului vicepremier,  de la “abuz în serviciu” la “abuz în serviciu cu consecințe deosebit de grave”, în dosarul “Belina”.

 

BVB | Știri BVB

FONDUL PROPRIETATEA (FP) (05/09/2025)

Convocator completat AGA din 29 septembrie 2025

FONDUL PROPRIETATEA (FP) (05/09/2025)

Documente oferta publica de cumparare de actiuni emise de FONDUL PROPRIETATEA

PURCARI WINERIES PUBLIC COMPANY LIMITED (WINE) (05/09/2025)

Emiterea Certificatului de Inregistrare a Instrumentelor Financiare