Update articol:

Christine Lagarde: BCE nu va majora dobânzile decât după un timp de la încheierea achiziţiilor de active

Christine Lagarde BCE Sursa foto: Twitter

Banca Centrală Europeană nu intenţionează să majoreze dobânzile decât după trecerea unui interval de timp de la încheierea achiziţiilor de active, la finalul trimestrului trei, a afirmat joi preşedintele BCE, Christine Lagarde, transmite Reuters.

“Orice ajustări ale dobânzilor BCE vor avea loc după o perioadă de timp de la încheierea programului de achiziţionare de active (asset purchase programme – APP) şi vor fi graduale. Calea pentru dobânzile BCE continuă să fie determinată de orientările Consiliului guvernatorilor BCE şi de angajamentul strategic al BCE de a stabiliza inflaţia la 2% pe termen mediu”, a declarat oficialul BCE, la o conferinţă de presă, potrivit Agerpres.

De asemenea, a adăugat Lagarde, “Consiliul guvernatorilor BCE se aşteaptă ca dobânzile BCE să rămână la actualul nivel până când va vedea că inflaţia atinge 2% cu mult înaintea încheierii orizontului de proiecţie – şi durabil pentru restul orizontului de proiecţie”.

La fel ca la reuniunea din 3 februarie 2022, Consiliul guvernatorilor BCE a decis că rata dobânzii la operaţiunile principale de refinanţare şi ratele dobânzilor la facilitatea de creditare marginală şi la facilitatea de depozit vor rămâne nemodificate la nivelurile de 0,00%, 0,25% şi, respectiv, minus 0,50%.

Joi, BCE a confirmat planurile ce prevăd ca programul de achiziţionare în regim de urgenţă în caz de pandemie (pandemic emergency purchase programme – PEPP), de 1.850 miliarde de euro, să se încheie la sfârşitul lunii martie 2022.

BVB | Știri BVB

INFINITY CAPITAL INVESTMENTS S.A. (INFINITY) (01/08/2025)

Disponibilitatea documentatiei ofertei publice de cumparare actiuni INFINITY

BRD - GROUPE SOCIETE GENERALE S.A. (BRD) (01/08/2025)

Alegerea Presedinte Provizoriu al Consiliului de Administratie

S.N.G.N. ROMGAZ S.A. (SNG) (01/08/2025)

Convocare AGOA 4 (5) septembrie 2025

INFINITY CAPITAL INVESTMENTS S.A. (INFINITY) (01/08/2025)

Documente oferta publica de cumparare actiuni INFINITY

FONDUL DESCHIS DE INVESTITII ETF BET BRK (BKBETETF) (01/08/2025)

Notificare cu privire la numarul de titluri de participare aflate in circulatie