Prim-ministrul grec Kyriakos Mitsotakis, al cărui guvern este sub presiune din cauza unui scandal de amploare legat de deturnarea de subvenţii agricole ale Uniunii Europene, a afirmat vineri că nu vor avea loc alegeri legislative anticipate, contrar celor lăsate să se înţeleagă de speculaţiile transmise de anumite media locale, relatează AFP, potrivit Agerpres.
Nu vor avea loc alegeri în “această toamnă”, a declarat Mitsotakis la Open TV.
“Suntem primul partid, cu anumite procentaje mai mici, dar avem în continuare 14-15 puncte procentuale avans faţă de cel de al doilea partid”, a adăugat el.
Potrivit media, anturajul lui Mitsotakis l-a sfătuit să organizeze alegeri în septembrie, înainte ca Grecia să preia preşedinţia semestrială a UE în iulie 2027.
Guvernul conservator a fost zguduit de o anchetă a Parchetului European (EPPO) asupra unor presupuse deturnări de subvenţii agricole care au continuat timp de mai mulţi ani.
EPPO a acuzat deputaţi din Noua-Democraţie (ND), partidul conservator al lui Kyriakos Mitsotakis, precum şi alţi responsabili, că au facilitat cereri frauduloase de subvenţii reprezentând milioane de euro pe mai mulţi ani.
La jumătatea lui iulie, EPPO a anunţat că declanşează urmărirea judiciară a patru deputaţi ai partidului la putere, între care fostul secretar politic al partidului ND.
Acuzaţii vizând alţi şapte deputaţi în exerciţiu precum şi alţi doi foşti aleşi au fost clasate, “în lipsa probelor suficiente pentru a declanşa urmărirea penală”.
Pentru alţii, “anchetele au scos la iveală scheme recurente de corupţie în gestiunea fondurilor agricole europene”, potrivit Parchetului european.
Potrivit procurorilor, zeci de suspecţi au cerut ajutoare pentru terenuri pe care nu le deţineau şi au exagerat numărul animalelor prezente în exploatări.
Majoritatea afacerilor suspecte priveau insula Creta, unde familia lui Mitsotakis este influentă politic de peste un secol.
Săptămâna trecută, Mitsotakis a criticat EPPO după ce aceasta a anunţat că renunţă la o parte din anchetă, afirmând că “pare să se amestece în competiţia electorală naţională” în condiţiile în care alegerile sunt prevăzute anul viitor.
“Sunt responsabili politici integri care au fost târâţi în noroi timp de săptămâni”, a declarat el la o reuniune guvernamentală, potrivit serviciilor sale.
Vineri, Kyriakos Mitsotakis a dat asigurări că guvernul grec susţine această instituţie. “Dar am dreptul de asemenea de a formula critici pe care le consider fondate atunci când consider că şi aceasta a putut comite uneori erori”, a spus el.