Update articol:

Prioritatea Siriei: Îmbunătăţirea relaţiilor cu ţările arabe

Sursa foto: mofaex.gov.sy

Revenirea Siriei în Liga Arabă va fi “aproape imposibilă înainte de a corecta relaţiile bilaterale”, a spus ministrul sirian de Externe în comentarii despre posibilitatea pregătirii pentru Liga Arabă, informează luni Reuters, potrivit Agerpres.

Faisal Mekdad a declarat pentru Algeria International TV că vizitele recente în ţările arabe urmăresc să deschidă o nouă pagină.

Siria a fost suspendată din Liga Arabă în 2011 în semn de protest faţă de modul în care guvernul preşedintelui Bashar al-Assad a tratat demonstranţii.

Duminică, Ministerul tunisian de Externe a anunţat pe contul său oficial de Facebook că ministrul sirian de Externe Faisal Mekdad va sosi luni în Tunisia într-o vizită oficială la invitaţia omologului său tunisian.

Vizita lui Mekdad întăreşte deschiderea Damascului către lumea arabă, după ce a fost izolată timp de mai bine de un deceniu, şi are loc după vizita întreprinsă sâmbătă în Algeria.

BVB | Știri BVB

S.N.G.N. ROMGAZ S.A. (SNG) (01/08/2025)

Convocare AGOA 4 (5) septembrie 2025

FONDUL DESCHIS DE INVESTITII ETF BET BRK (BKBETETF) (01/08/2025)

Notificare cu privire la numarul de titluri de participare aflate in circulatie

FONDUL DESCHIS DE INVESTITII ETF ENERGIE PATRIA-TRADEVILLE (PTENGETF) (01/08/2025)

Notificare cu privire la numarul de titluri de participare aflate in circulatie

FONDUL DESCHIS DE INVESTITII ETF BET PATRIA-TRADEVILLE (TVBETETF) (01/08/2025)

Notificare cu privire la numarul de titluri de participare aflate in circulatie