Vicepremierul Dragoş Anastasiu precizează, după ce DNA a afirmat că a fost martor denunţător în dosarul în care a declarat că a dat mită de 8 ani unei funcţionare ANAF, că nu aa semnat şi depus un denunţ, ci a dat declaraţii. El anunţă că a cerut DNA copia ”presupusului denunţ”.
Vicepremierul Dragoş Anastasiu a recunoscut că a dat mită timp de 8 ani unei funcţionare ANAF, care a fost şi condamnată, într-un dosar instrumentat de DNA. Purtătoarea de cuvânt a Guvernului, Ioana Dogioiu, a precizat că vicepremierul Anastasiu a avut calitatea de martor, iar circumstanţele cazului nu au nicio legătură cu calitatea de vicepremier şi cu atribuţiile acestuia. Întrebat vineri în legătură cu acest subiect, preşedintele Nicuşor Dan a declarat că nu are această informaţie. ”Lăsaţi-mă să mă informez, că e prima oară când aud de la dumneavoastră”, le-a transmis preşedintele jurnaliştilor, potrivit News.ro.
Anastasiu a afirmat într-un mesaj că a fost martor, nu denunţător, însă DNA a transmis, într-un răspuns pentru G4Media, că a avut calitatea de martor denunţător.
Preşedintele Nicuşor Dan a declarat sâmbătă, întrebat despre cazul premierului Dragoş Anastasiu – care a recunoscut în instanţă că a dat mită timp de 8 ani unei inspectoare ANAF, care a şi fost condamnată – că ”e o problemă mare”. El a precizat că nu a discutat cu premierul llie Bolojan pe acest subiect.