Update articol:

Directorul AIEA descrie întreruperea de curent de 10 zile la Zaporojie,ca un risc grav pentru siguranța nucleară

AIEA Rafael Grossi Rafael Grossi
  • „Fac apel la ambele părți să facă tot ce este necesar pentru a preveni o deteriorare suplimentară”, a declarat Rafael Grossi

Directorul general al Agenției Internaționale pentru Energie Atomică (AIEA), Rafael Grossi, a descris întreruperea externă a alimentării cu energie electrică timp de zece zile la Centrala nucleară de la Zaporojie (ZNPP) ca fiind un risc grav pentru siguranța nucleară.

„Din punctul de vedere al siguranței nucleare, aceasta este în continuare o situație foarte gravă. Fac apel la ambele părți să facă tot ce este necesar pentru a preveni o deteriorare suplimentară. Este o chestiune de voință politică, nu de posibilitate tehnică, care există”, a declarat el, potrivit serviciului de presă al AIEA.
Grossi a adăugat că, în acest moment, generatoarele diesel ale centralei „funcționează fără probleme” și că există „rezerva suficientă de combustibil”.

„Cu toate acestea, este o situație fără precedent, care trebuie rezolvată fără întârziere. Este o problemă de siguranță nucleară și este în interesul tuturor să o rezolvăm”, a spus el, potrivit TASS.

Anterior, șeful AIEA a declarat că se află în discuții cu oficialii ruși și ucraineni cu privire la „propuneri detaliate” pentru restabilirea alimentării externe cu energie electrică a centralei nucleare de la Zaporojie (ZNPP).

Alimentarea externă cu energie electrică a centralei a fost întreruptă pe 23 septembrie ca urmare a bombardamentelor ucrainene, acesta fiind al zecelea incident de acest fel de la începutul conflictului. Anterior, directorul general al Rosatom, Alexey Likhachev, a declarat la o conferință a AIEA la Viena că singura amenințare reală pentru ZNPP și angajații săi erau acțiunile imprudente ale formațiunilor armate din Kiev.

BVB | Știri BVB

S.P.E.E.H. HIDROELECTRICA S.A. (H2O) (03/10/2025)

Anunt privind selectia membrilor Directoratului - CEO si CFO

BURSA DE VALORI BUCURESTI SA (BVB) (03/10/2025)

Convocare AGAE in data de 12/13.11.2025

TERAPLAST SA (TRP) (03/10/2025)

Informare Depozitarul Central - structura sintetica consolidata 26.09.2025

OIL TERMINAL S.A. (OIL) (03/10/2025)

Informare referitoare la comentarii media