Departamentul american al Energiei va primi un computer cuantic suficient de puternic pentru descoperiri ştiinţifice, a declarat luni Michael Kratsios, consilierul preşedintelui Trump pentru ştiinţă şi tehnologie. Data ţintă este 2028.
Ordinul executiv nu specifică însă o dată, dar menţionează că mai multe agenţii americane, inclusiv agenţia spaţială NASA, urmează să elaboreze planuri pe cinci ani pentru utilizarea tehnologiei cuantice.
Computerele cuantice sunt prevăzute să fie mult mai puternice decât sistemele actuale şi ar putea deschide calea pentru descoperiri ştiinţifice majore, notează sursa citată.
În acelaşi timp, există îngrijorări că noua tehnologie ar putea sparge cu uşurinţă sistemele de criptare considerate în prezent sigure.
Companiile de tehnologie precum Apple şi Google au introdus de ani de zile noi metode de criptare concepute pentru a rezista potenţialei ameninţări reprezentate de computerele cuantice.
Trump a ordonat, de asemenea, noi măsuri pentru a proteja infrastructura SUA împotriva atacurilor care utilizează tehnologia cuantică. Furnizorii de energie şi serviciile de alimentare cu apă se numără printre cei care vor beneficia de protecţie prioritară.
Computere cuantice puternice sunt încă în curs de dezvoltare. Google speră să construiască computere cuantice practice până la sfârşitul deceniului.