Update articol:

Consiliul Concurenței a autorizat preluarea Alvogen CEE Kft de către AI Sirona ACQUISITION S.À.R.L.

Logo Consiliul Concurentei

Consiliul Concurenţei a autorizat tranzacţia prin care AI Sirona intenționează să preia compania Alvogen CEE Kft, potrivit unui comunicat de presă.

AI Sirona face parte din Grupul Advent, care își concentrează activitatea de investiții în sectoare, precum: servicii financiare și de afaceri, sănătate, industrie, comerț, bunuri de larg consum și activități de divertisment, tehnologie, media și telecomunicații. În România, grupul Advent este prezent în domeniul sănătății prin Grupul Zentiva, care își desfășoară activitatea în sectorul dezvoltării, autorizării, producției, punerii pe piață, vânzării și comercializării de produse farmaceutice şi parafarmaceutice, prin intermediul companiilor Zentiva SA, Solacium Pharma SRL şi Be Well Pharma SRL.

Alvogen controlează mai multe companii active în Europa Centrală și de Est în domeniul dezvoltării, autorizării, producției, punerii pe piață, vânzării și comercializării de produse farmaceutice și suplimente alimentare. În Romania, Alvogen este prezentă în sectorul producției și distribuției de produse farmaceutice și parafarmaceutice, prin subsidiarele sale Labormed Pharma S.A. și Alvogen Romania S.R.L.

În urma analizei, Consiliul Concurenţei a constatat că această operaţiune nu ridică obstacole semnificative în calea concurenţei efective pe piaţa romȃnească sau pe o parte substanţială a acesteia și că nu există îndoieli serioase privind compatibilitatea sa cu un mediu concurenţial normal.

Decizia va fi publicată pe site-ul autorităţii naționale de concurenţă, după eliminarea informațiilor cu caracter confidențial.

BVB | Știri BVB
Sphera Franchise Group (SFG) (22/05/2026)

Disponibilitate inregistrare teleconferinta rezultate T1 2026

AROBS TRANSILVANIA SOFTWARE (AROBS) (22/05/2026)

Inregistrare teleconferinta rezultate T1 2026

BANCA TRANSILVANIA S.A. (TLV) (22/05/2026)

Decizii - rascumparari/tranzactii cu alte instrumente financiare listate

BURSA DE VALORI BUCURESTI SA (BVB) (22/05/2026)

Structura actionariat la data 30.04.2026