Update articol:

Bogdan Ivan: Site-ul Directoratului Naţional de Securitate Cibernetică, ţinta unui atac cibernetic

Bogdan Ivan: Site-ul Directoratului Naţional de Securitate Cibernetică, ţinta unui atac cibernetic
 - poza 1

Site-ul Directoratului Naţional de Securitate Cibernetică a fost ţinta unui atac cibernetic în noaptea de marţi spre miercuri, fără însă să-i fie afectată funcţionarea, a declarat ministrul Digitalizării, Bogdan Ivan.

“În cursul nopţii, între ora 1,00 şi 7,00 dimineaţa, site-ul Directoratului Naţional pentru Securitate Cibernetică a fost atacat cu o pondere de aproximativ 18.000 de accesări pe secundă. În momentul de faţă, efectele sunt unele nule pentru site-ul DNSC. Nu au fost copiate fişiere, nu a fost adus într-o stare nefuncţională site-ul, el funcţionează şi este protejat “, a declarat Bogdan Ivan, miercuri, într-o conferinţă de presă la Palatul Victoria, potrivit Agerpres.

Ministrul a precizat că România se confruntă zilnic cu 25.000 de atacuri cibernetice.

BVB | Știri BVB
CHRISTIAN '76 TOUR S.A. (TRIP) (19/06/2026)

Notificare BT Capital Partners - Anunt privind perioda de pre-stabilizare

S.N.T.G.N. TRANSGAZ S.A. (TGN) (19/06/2026)

Contracte conf. art. 234 lit i) Reg. ASF nr. 5 din 2018