Update articol:

Ciolacu: România nu a fost pusă în pericol de drona rusească ale cărei rămăşiţe au căzut în zona localităţii Plauru

Ciolacu: România nu a fost pusă în pericol de drona rusească ale cărei rămăşiţe au căzut în zona localităţii Plauru
 - poza 1

România nu a fost pusă în pericol în niciun moment de drona rusească ale cărei rămăşiţe au căzut în zona localităţii Plauru din judeţul Tulcea, a declarat prim-ministrul Marcel Ciolacu, potrivit Agerpres.

Premierul a făcut precizarea, vineri, într-o conferinţă de presă, după vizita de lucru efectuată la Ministerul Agriculturii, întrebat dacă autorităţile române au dispus măsuri suplimentare după incidentul înregistrat în urma căderii în zona localităţii tulcene Plauru a unor resturi dintr-o dronă rusească.

“Nu a fost nicio problemă în ceea ce priveşte siguranţa românilor. Direcţia acestei drone a fost ştiută în jurul orei 1.55, au fost ridicate şi avioanele F16. Nu a fost nici cea mai mică problemă, a fost monitorizată cu mult timp înainte de a intra pe teritoriul României, şi am văzut că şi Ministerul Apărării a dat un comunicat şi a specificat acest lucru. România nu a fost pusă în pericol în niciun moment. Cu adevărat, mai mult ca sigur, după expertize se va constata că ea fusese lovită de artileria ucraineană “, a declarat Marcel Ciolacu.

BVB | Știri BVB
FONDUL PROPRIETATEA (FP) (31/07/2026)

Solicitare de convocare a AGOA Fondul Proprietatea S.A.

Sphera Franchise Group (SFG) (31/07/2026)

Perioada inchisa de tranzactionare 01.08.2026 - 30.08.2026

Premier Energy PLC (PE) (31/07/2026)

Perioada inchisa de tranzactionare 01.08.2026 - 31.08.2026

Vista Bank Bonds 2036 (VISTA36E) (31/07/2026)

Tranzactii management - art. 19 Reg. (UE) 596/2014