Update articol:

Coliziune între două elicoptere care luptau cu incendiile din Grecia; patru membri ai echipajelor sunt dați dispăruți

grecia

Patru membri ai echipajelor a două elicoptere de stingere a incendiilor sunt dați dispăruți după ce aeronavele s-au ciocnit în zbor în apropiere de Atena, în timp ce participau la intervențiile împotriva incendiilor de vegetație care afectează Grecia. Accidentul are loc în contextul în care sudul Europei se confruntă cu unul dintre cele mai severe sezoane de incendii din ultimii ani, pe fondul valului de căldură și al secetei extreme. Autoritățile elene au declanșat o amplă operațiune de căutare și salvare în zona Psatha, la vest de Atena, unde cele două elicoptere participau la misiuni de stingere a incendiilor. Imaginile difuzate de televiziunile locale surprind momentul în care una dintre aeronave explodează în aer, după o aparentă coliziune a rotoarelor, și se prăbușește în flăcări.

Departamentul pentru  Situații de Urgență (DSU) a transmis: “În urma informațiilor apărute în spațiul public referitoare la incidentul aviatic produs în Grecia, în timpul intervențiilor pentru stingerea incendiilor de vegetație, Departamentul pentru Situații de Urgență face următoarele precizări:

La acest moment, Inspectoratul General de Aviație al Ministerului Afacerilor Interne nu are nicio aeronavă dislocată în Grecia și niciun pilot sau alt membru al personalului navigant nu desfășoară misiuni în sprijinul autorităților elene.

Totodată, precizăm că modulul de pompieri români din cadrul Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, dislocat în Grecia, în cadrul Mecanismului de Protecție Civilă al Uniunii Europene, nu se află în aceeași regiune în care a avut loc incidentul aviatic și desfășoară exclusiv misiuni terestre de stingere a incendiilor de vegetație, fără a executa misiuni aeriene. Personalul român este în siguranță și își continuă activitatea operațională. Transmitem, pe această cale, un mesaj de solidaritate tuturor celor implicați în operațiunile de intervenție și sperăm ca echipajele afectate de acest tragic eveniment să fie găsite în siguranță”.

  • Incendiile continuă să se extindă în Grecia

Cele două elicoptere interveneau la incendiile care au distrus peste o sută de locuințe și au determinat evacuarea mai multor localități din apropierea Atenei.

Un alt incendiu de amploare continuă să ardă în zona Porto Germeno, pe malul Golfului Corint, unde flăcările au traversat o zonă montană și au ajuns până la un poligon militar, activând muniție neexplodată. Aproape 500 de pompieri intervin pentru limitarea incendiilor, Grecia primind sprijin suplimentar din partea Franței și României.

Potrivit publicației elene Protothema, peste 10.000 de hectare de teren au fost afectate până în prezent. În localitatea Agios Konstantinos, locuitorii încearcă să oprească extinderea flăcărilor folosind propriile mijloace. „Incendiul arde încă de aseară. Este clar că pompierii nu pot fi peste tot. Noi, locuitorii, facem tot ce putem”, a declarat un localnic pentru Reuters.

Pe insula Kefalonia, poliția a arestat un bărbat în vârstă de 44 de ani, suspectat că a provocat intenționat incendiul izbucnit sâmbătă seara în zona Pastra.

* Incendii și în Franța și Spania

Grecia nu este singura țară afectată. În Franța, incendiile din departamentele Gironde și Var au fost în mare parte ținute sub control, fiind înregistrate doar reaprinderi izolate.

Și în Spania, după incendiile care au mistuit zeci de mii de hectare în ultima săptămână, autoritățile au anunțat că majoritatea focarelor sunt sub control, deși pompierii continuă să intervină pentru stingerea unor reaprinderi.

În provincia Cáceres, aproximativ 800 de persoane evacuate au primit permisiunea să revină acasă, însă li s-a recomandat să rămână în locuințe deoarece incendiul nu a fost lichidat complet.

  • Seceta afectează și sistemele energetice

Valul de căldură și lipsa precipitațiilor generează probleme și în sectorul energetic din Europa Centrală și de Sud-Est.

În Ungaria, singura centrală nucleară a țării a fost oprită pentru prima dată în ultimele patru decenii din cauza nivelului record de scăzut al Dunării, necesar pentru răcirea reactoarelor. Premierul ungar Péter Magyar a avertizat că țara traversează o perioadă critică, în condițiile în care seceta afectează atât producția de energie, cât și alimentarea cu apă.

Situația este dificilă și în Serbia, unde autoritățile au anunțat că debitul Dunării a coborât la cel mai redus nivel din ultimele decenii.

Din această cauză, producția celor două mari hidrocentrale de la Djerdap I și Djerdap II a fost redusă la doar 20%, respectiv 30% din capacitate, afectând semnificativ sistemul energetic al țării.

Oamenii de știință avertizează că frecvența și intensitatea incendiilor de vegetație din Europa sunt amplificate de schimbările climatice, pe fondul temperaturilor record și al secetei prelungite care afectează continentul în această vară.

BVB | Știri BVB
FONDUL PROPRIETATEA (FP) (31/07/2026)

Solicitare de convocare a AGOA Fondul Proprietatea S.A.

Sphera Franchise Group (SFG) (31/07/2026)

Perioada inchisa de tranzactionare 01.08.2026 - 30.08.2026

Premier Energy PLC (PE) (31/07/2026)

Perioada inchisa de tranzactionare 01.08.2026 - 31.08.2026

Vista Bank Bonds 2036 (VISTA36E) (31/07/2026)

Tranzactii management - art. 19 Reg. (UE) 596/2014