Update articol:

Consilierul principal al Kamalei Harris îşi șterge contul X, în timp ce izbucneşte un „scandal masiv” cu privire la datorii de campanie de 20 de milioane de dolari

Kamala Sursa foto: facebook.com/KamalaHarris
  • Campania lui Harris a primit peste 1 miliard de dolari până la 16 octombrie, în aceeași perioadă, campania Trump a încasat 392 de milioane de dolari și a cheltuit 345 de milioane de dolari.

 

Fostul consilier senior al lui Obama, devenit consilier senior al Kamalei Harris, David Plouffe, și-a șters contul X, după ce a sugerat miercuri că înfrângerea zdrobitoare a lui Harris a fost vina lui Joe Biden pentru că nu a renunțat suficient de repede. Acţiunea lui Plouffe vine în momentul în care a izbucnit şi un scandal masiv privind datoriile de campanie, scrie Zero Hedge.

„Am săpat dintr-o groapă adâncă, dar nu suficient. O pierdere devastatoare”, a postat Plouffe pe X – în ceea ce mulți au interpretat ca o aluzie la Biden.

Datorii de 20 de milioane

După ce a strâns peste 1 miliard de dolari și a rămas cu 118 milioane de dolari în bancă la 16 octombrie, campania Harris a încheiat sezonul electoral 2024 cu „cel puțin 20 de milioane de dolari în datorii”, potrivit lui Christopher Cadelago de la Politico.

CEO-ul Breitbart, Matt Boyle, spune că un membru al staff-ului campaniei lui Kamala „a spus că există aici un scandal masiv demn de un audit”.

Iată postarea lui Boyle în întregime:

“Ok, deci acest lucru tocmai a devenit foarte exploziv. Un angajat al campaniei Kamalei care a văzut aceste postări m-a sunat chiar acum și mi-a spus că există aici un scandal masiv demn de un audit.

Datoria de 20 de milioane de dolari este reală. Rob Flaherty – a spus acest angajat – tranzacţionează în prezent lista de e-mailuri pentru strângerea de fonduri Kamala către oricine o dorește pentru a încerca să strângă banii înapoi. 

Flaherty este directorul adjunct al campaniei și îi raportează lui Jen O’Malley Dillon.
„Jen a aruncat în aer un miliard de dolari în câteva luni și a fost ideea ei să facă toate concertele”,  mi-a spus consilierul de campanie al  Kamalei. 

Această sursă a adăugat că O’Malley Dillon a făcut aceste „concerte”, cum ar fi Katy Perry, Lizzo, Eminem, Bruce Springsteen etc. în detrimentul „prioritizării și cheltuirii banilor pe social media și alte priorități ale campaniei”.

Se pare că un grup din Georgia a trebuit să concedieze 100 de persoane pentru că nu le-a putut plăti.

Deocamdată nu este clar dacă campania a plătit artişti pentru a cânta, dar costurile de producție pentru evenimente au fost „imense”.

Mai mult, acest angajat al campaniei Kamalei a declarat că mai multe persoane care lucrau pentru campania Kamala Harris for President așteaptă încă mai multe plăți scadente care le-au fost promise pentru munca lor. Ei nu au plătit personalul.

Acest angajat al campaniei Kamala mi-a mai spus: “Oamenilor nu le-a plăcut să lucreze cu ea. Mulți oameni din campanie au simțit că am pierdut pentru că Kamala nu a fost lăsată să își conducă campania. Ei conduceau campania lui Joe Biden în loc de o campanie Kamala. Odios și mai mult un gardian de poartă, aceasta interfera cu oamenii vicepreședintelui care încercau să își facă treaba.”

Conform datelor de la Comisia Electorală Federală (FEC), campania lui Harris a primit peste 1 miliard de dolari până la 16 octombrie – inclusiv atunci când era campania lui Joe Biden.

În aceeași perioadă, campania Trump a încasat 392 de milioane de dolari și a cheltuit 345 de milioane de dolari.

Democrații au cheltuit 1,1 miliarde de dolari pe publicitate difuzată și rezervări asociate, potrivit AdImpact – un site care monitorizează costul și conținutul reclamelor, relatează Newsweek.

Potrivit The New York Times, campania lui Harris a cheltuit „șase cifre” pentru a afișa bannere deasupra a patru meciuri NFL în octombrie, în încercarea de a ajunge la alegătorii de sex masculin din statele în schimbare. The Guardian a raportat în noiembrie că s-a cheltuit, de asemenea, „450 000 de dolari pe zi” pentru a afișa reclame pe Las Vegas Sphere în statul Nevada.

Mesajele nu şi-au atins țintele. Pentru Newsweek, Mark Shanahan, un expert în politica americană care predă la Universitatea Surrey din Regatul Unit, a declarat că Harris „nu a reușit niciodată să își fixeze” mesajul economic în timpul campaniei electorale prezidențiale.

„Încă o dată, democrații au subestimat atractivitatea lui Trump. El transformă politica într-o telenovelă și acest lucru îi ține cu sufletul la gură pe mult mai mulți decât loialii săi MAGA. Alături de aceasta, el a oferit mesaje simple: economia este slabă și el o poate rezolva; iar problemele Americii încep la granițele sale, iar el poate rezolva și acest lucru”, a spus Shanahan. „Harris a avut prea puțin timp la dispoziție pentru a se prezenta Americii. Nu a reușit niciodată să își transmită mesajele cu privire la economie cu mare claritate, iar singurul domeniu despre care credeam cu adevărat că o va impulsiona, cel legat de drepturile reproductive, nu a avut impactul scontat în rândul alegătorilor.”

BVB | Știri BVB

SOCIETATEA ENERGETICA ELECTRICA S.A. (EL) (11/02/2025)

Indicatori operationali cheie preliminari - T4 2024

Premier Energy PLC (PE) (11/02/2025)

Detalii teleconferinta rezultate preliminare aferente anului 2024

ONE UNITED PROPERTIES (ONE) (11/02/2025)

Detalii teleconferinta rezultate preliminare pentru 2024