Institutul Național de Statistică a recalculat semnificativ în sus rezultatul semnal de creștere economică pe 2021, de la +5,6% valoarea-semnal, la +5,9% în varianta provizorie dată publicităţii. Valoarea nominală reieşită din calcul pentru ansamblul anului trecut a fost de 1.179,4 miliarde lei, cu circa 11 miliarde lei sub valoarea pe care se conta în prognoza de toamnă. Rezultatul a fost de aproape 240 miliarde €, la cursul de schimb mediu anual (4,9204 lei/€).
Pe date ajustate sezonier cu referința în T1 2020 (valoarea maxim atinsă în termeni comparabili înainte de pandemie), se poate vedea că revenirea rezultatului economic trimestrial s-a produs în T2 2022. Pentru ca la finalul anului să consemnăm prima scădere (altminteri, marginală) de după impactul major al Covid în T2 2020.
Seria brută obținută prin raportarea la același trimestru al anului precedent, din care rezultă și avansul sau declinul PIB de la un an la altul, arată păstrarea unei creșteri trimestriale T4 2021/T4 2020 la nivelul de 2,4%. De remarcat și faptul că efectul de bază va deveni defavorabil pentru 2022, după diminuarea minoră (-0,1 pp) în primul trimestru al anului trecut).
Comparativ cu anul de referinţă 2014 (revenirea din criza precedentă), PIB-ul României a avansat în termeni reali cu 28,4%, potrivit seriei statistice recalculate la zi de INS . Traversarea epidemiei de Covid manifestate începând din anul 2020 cu afectarea producției și consumului, ne-a adus în 2021 la aproape 2% peste rezultatul din 2019 în termeni reali.
Creșterea a fost bazată pe consum. Construcțiile, rezultat dezamăgitor
Din perspectiva contribuțiilor la creșterea PIB, comerțul (+9,5% ca volum realizat și +1,7 puncte procentuale ca influență) a ocupat prima poziție. El a fost urmat, la mare distanță, de industrie (+5% în volum, respectiv +1 pp) și de sectorul IT (avans de 13,4%, cu o influență de +0,8 pp). Deși cu rezultat similar (+13,4%), agricultura a adus doar o jumătate de punct procentual, din cauza ponderii mai mici în rezultatul final.
De reținut evoluțiile negative survenite pe segmentele de construcții (-1,8%, foarte mult sub așteptările inițiale, cifrate în primăvara anului trecut la +6,7% conform prognozei oficiale) și pe partea de intermedieri financiare (-2,3% în volum și fără contribuție la avansul PIB pe 2021), în pofida unor profituri record.
Dan Pălăngean