Update articol:
REACŢII LA AMENDA CONSILIULUI CONCURENŢEI

Groupama Asigurări va ataca în justiție sancțiunea de la Consiliul Concurenței

Groupama Asigurări a anunțat că va ataca în instanță sancțiunea primită de la Consiliul Concurenței, în urma anchetei cu privire la piața asigurărilor RCA.

Compania a transmis: „Cu privire la investigaţia Consiliului Concurenţei vizând posibile încălcări ale normelor naţionale şi europene în materie de concurenţă, Groupama Asigurări respinge decizia instituţiei care se referă la compania noastră şi o va ataca în justiţie.

Întreaga activitate a Groupama Asigurări se desfăşoară cu respectarea legislaţiei României şi a Uniuniii Europene, precum şi în conformitate cu cele mai înalte standarde etice, având mereu în centrul preocupărilor clientul. Aceste valori ne-au

ghidat şi pe parcursul desfăşurării investigaţiei Consiliului Concurenţei, instituţie cu care am colaborat efectiv și fără rezerve, lucru care, de altfel, este menţionat și în raportul Consiliului. De asemenea, dorim să subliniem faptul că Groupama Asigurări își stabilieşte întotdeauna tarifele RCA pe baza datelor proprii, respectând toate principiile actuariale precum și legislația în vigoare.”

Consiliul Concurenţei a sancţionat nouă companii de asigurare şi Uniunea Naţională a Societăţilor de Asigurare şi Reasigurare din România (UNSAR) cu amenzi totale în valoare de 246.739.195,6 lei (aproximativ 53 milioane euro) pentru încălcarea reglementărilor naţionale şi europene din domeniul concurenţei prin coordonarea comportamentelor pe piaţă în vederea majorării tarifelor la asigurările obligatorii de răspundere civilă (RCA).

În urma investigaţiei, autoritatea de concurenţă a constatat că Allianz – Ţiriac Asigurări SA, Asigurarea Românească – Asirom Vienna Insurance Group SA, Societatea Asigurare-Reasigurare Astra Asigurări SA, Carpatica Asig SA, Euroins România Asigurare-Reasigurare SA, Generali România Asigurare Reasigurare SA, Groupama Asigurări SA, Omniasig Vienna Insurance Group SA şi Uniqa Asigurări SA au participat la un schimb de informaţii sensibile din punct de vedere comercial referitoare la intenţiile acestor societăţi de a majora tarifele RCA.

BVB | Știri BVB
SIMTEL TEAM (SMTL) (17/07/2026)

Cesiunea etapizata a unei participatii in ANT Power Energy S.R.L.

ROMCARBON SA (ROCE) (17/07/2026)

Contracte cu valoarea peste 10% din cifra de afaceri

LONGSHIELD INVESTMENT GROUP S.A. (LONG) (17/07/2026)

Vanzarea actiunilor Biofarm SA in cadrul Ofertei Publice de Preluare Voluntara

TRANSILVANIA INVESTMENTS ALLIANCE S.A. (TRANSI) (17/07/2026)

Depasire prag 10% din drepturile de vot ale Transilvania Investments Alliance

FONDUL PROPRIETATEA (FP) (17/07/2026)

Anunt privind AGA din 23/24 Iulie 2026