Update articol:

Încă un iaht care ar aparţine unui oligarh rus, confiscat în Italia

Încă un iaht care ar aparţine unui oligarh rus, confiscat în Italia
 - poza 1 Sursa Pixabay

Autorităţile italiene au confiscat încă un megaiaht, deţinut aparent de un miliardar rus aflat pe lista de sancţiuni a Uniunii Europene, transmite sâmbătă DPA, potrivit Agerpres.

Vasul, numit “Sailing Yacht A”, are o valoare estimată la aproximativ 530 de milioane de euro şi se află în portul Trieste.

Oficiali din cadrul poliţiei financiare italiene l-au confiscat vineri, conform agenţiei de ştiri ANSA.

Iahtul, construit de şantierul naval german Nobiskrug, se crede că-i aparţine miliardarului rus din domeniul cărbunelui Andrei Melnicenko, al cărui nume se află trecut pe lista sancţiunilor UE după invazia rusă din Ucraina.

Poliţia financiară italiană a confiscat şi săptămâna trecută un iaht suspectat că i-ar aparţine unui oligarh rus.

BVB | Știri BVB
ELECTROAPARATAJ S.A. (ELJ) (25/05/2026)

Neintrunire cvorum AGOA 25.05.2026

PREBET SA AIUD (PREB) (25/05/2026)

Completare Raport anual 2025 - Raport auditor financiar si format ESEF

SOCIETATEA ENERGETICA ELECTRICA S.A. (EL) (25/05/2026)

Modificarea componentei Comitetului de Guvernanta Climatica si Politici Publice

SOCIETATEA ENERGETICA ELECTRICA S.A. (EL30E) (25/05/2026)

Modificarea componentei Comitetului de Guvernanta Climatica si Politici Publice

S.P.E.E.H. HIDROELECTRICA S.A. (H2O) (25/05/2026)

Semnare contract pentru construirea CEF Tudor Vladimirescu