Update articol:

Israel-Hamas/ Israelul respinge apelurile la încetarea permanentă a focului în faţa Consiliului de Securitate al ONU (video)

Israel

Israelul a respins miercuri apelurile în favoarea unei încetări permanente a focului în războiul din Gaza în faţa Consiliului de Securitate al ONU, informează joi dpa, potrivit Agerpres.

“Oricine susţine o încetare a focului sprijină, în principiu, continuarea domniei terorii de către Hamas în Gaza”, a declarat ambasadorul israelian Gilad Erdan.

Israelul nu îşi poate proteja cetăţenii printr-o încetare a focului, a adăugat el.

Nu se poate cere încetarea focului şi, în acelaşi timp, pretinde că suntem în căutarea unei soluţii a conflictului, a mai spus Erdan, remarcând că Hamas nu este un partener pentru o pace de încredere.

“Hamas a declarat public – aţi văzut cu toţii – că se va repeta 7 octombrie iar şi iar până când Israelul nu mai este. Cum v-aţi apăraţi cetăţenii de o ameninţare atât de clară cu o încetare a focului?”

Erdan a continuat afirmând că nu va putea exista o încetare a violenţei decât dacă Hamas va preda toţi ostaticii şi pe toţi cei implicaţi în atacul asupra Israelului din 7 octombrie. 

BVB | Știri BVB
CHRISTIAN '76 TOUR S.A. (TRIP) (19/06/2026)

Notificare BT Capital Partners - Anunt privind perioda de pre-stabilizare

S.N.T.G.N. TRANSGAZ S.A. (TGN) (19/06/2026)

Contracte conf. art. 234 lit i) Reg. ASF nr. 5 din 2018