Update articol:

LIBERTY Galați implementează o tehnologie nouă de preîncălzire a aerului la Furnal, pentru a reduce emisiile de carbon

  • Gazul de furnal înlocuiește gazul metan, îmbunătățind astfel consumul energetic și emisiile de dioxid de carbon

 

O echipă de specialiști ai LIBERTY Galați  a finalizat, recent, un proiect de modernizare care reduce atât consumului energetic al fabricării fontei lichide la Furnalul nr. 5 cât și emisiile de carbon, potrivit unui comunicat de presă.

Proiectul, realizat de furnaliști, manageri de proiect și automatiști din Combinat, constă în faptul că  aerul care se injectează în Furnal nu se mai pre-încălzește folosindu-se amestecul clasic cu gaz de furnal și gaz metan, ci un mix optimizat de aer îmbogățit în oxigen, gaz de furnal și mai puțin gaz metan, volumul acestuia din urmă fiind redus cu cel puțin 75 % față de soluția veche.

În noul sistem, s-au realizat linii care injectează, controlat și în deplină siguranță, oxigen în aerul de combustie utilizat la preîncălzitoarele de aer ale Furnalului nr. 5.  Aceste echipamente sunt complet automatizate și prevăzute cu elemente de siguranță, măsură și control, de ultimă generație.

„Acest tip de proiect, care continuă procesul nostru de modernizare, arată nivelul înalt de excelență tehnică al specialiștilor Combinatului, precum și preocuparea de a ne întări eficiența energetică și de a ne  îmbunătăți continuu performanțele de mediu. Continuăm să lucrăm la proiecte asemănătoare, pe care le implementăm în întreaga companie”, a declarat Bogdan Grecu, Directorul General al LIBERTY Galați.

LIBERTY Steel Group face parte din Alianța GFG, o grupare internațională de întreprinderi și investiții deținută de Sanjeev Gupta și familia sa. Alianța este structurată în trei piloni industriali de bază: LIBERTY Steel Group, ALVANCE Aluminium Group și SIMEC Energy Group, independenți unul de altul, însă uniți prin valori comune și având scopul de a crea un viitor durabil pentru industrie și societate. GFG Alliance are 35.000 de angajați în 10 țări și are venituri de 20 miliarde dolari SUA.

Alianța GFG este lider în industria durabilă, cu misiunea de a deveni Neutră de Carbon până în 2030 (CN30).

LIBERTY Galați este cel mai mare combinat siderurgic integrat din România, cu o forță de muncă de circa 7.600  de oameni și o capacitate de producție actuală de aproximativ 2 milioane de tone de oțel pe an pentru clienți din domeniul construcțiilor, naval, petrolier și gaze, precum și cel al producției de energie regenerabilă.

 

BVB | Știri BVB

Sphera Franchise Group (SFG) (21/01/2025)

Erata notificare - rascumparare actiuni proprii 13-17.01.2025

S.N.T.G.N. TRANSGAZ S.A. (TGN) (21/01/2025)

Hotarari AGOA & AGEA 21.01.2025

FONDUL PROPRIETATEA (FP) (21/01/2025)

Actualizare cu privire la procedura de selectie a unui AFIA