Update articol:

Marcel Ciolacu: „Nu rămâne niciun kilogram de grâu din Ucraina pe teritoriul României”

grau Sursa Pixabay

Premierul României, prezent în emisiunea Culisele Statului Paralel, l-a contrazis pe europarlamentarul liberal Rareș Bogdan, care acuza faptul că, din 100 de camioane ucrainene cu cereale care intră în România, aproape jumătate sunt descărcate la noi. Marcel Ciolacu îl provoacă pe liberal să aducă dovezi clare în acest sens.

„Toate camioanele cu cereale și alimente din Ucraina doar tranzitează România. Avem un acord cu Guvernul Ucrainei. Se va face ce am convenit cu transportatorii. Eu știu că Ciolacu trebuie să deconteze tot, dar nu este chiar așa. Se vor face coridoare de transport, așa cum e corect. Pentru că sunt și camioane UE, dar și multe non-UE.

Nu rămâne niciun kilogram de grâu pe teritoriul României. Rareș Bogdan a spus o tâmpenie! Dacă are dovezi, să vină să ne și arate. Și unde se strâng camioanele acestea?

Un camion din Ucraina trece prin vamă, este cântărit și sigilat, după care pleacă. Dacă intră în Portul Constanța este desigilat. Am cerut oamenilor din posturile cheie să-mi aducă la cunoștință dacă există astfel de exemple de ilegalități”.

 

 

BVB | Știri BVB
ELECTROMAGNETICA SA (ELMA) (05/08/2026)

Reducere capital social - Certificat de Inregistrare a Instrumentelor Financiare

ONE UNITED PROPERTIES (ONE) (05/08/2026)

Erata Trading Update din S1 2026 - Tabel privind incasarile viitoare contractate

ELECTROMAGNETICA SA (ELMA) (05/08/2026)

Demersuri privind vanzare statii de incarcare masini electrice

FONDUL DESCHIS DE INVESTITII BT INDEX ROMANIA ETF BET TR (BTBETRETF) (05/08/2026)

Notificare cu privire la numarul si tipul investitorilor

FONDUL DESCHIS DE INVESTITII ETF ENERGIE PATRIA-TRADEVILLE (PTENGETF) (05/08/2026)

Notificare cu privire la numarul si tipul investitorilor