Update articol:

Orban: Am energie suficient de mare încât să ofer şi mai mult PNL; colegii îmi spun Duracell

Ludovic Orban

Preşedintele PNL, Ludovic Orban, care candidează pentru un nou mandat la conducerea formaţiunii, a declarat sâmbătă, la Iaşi, că deşi sunt colegi de partid care spun că i s-a terminat “benzina”, el consideră că are suficientă energie încât să poată oferi partidului şi mai mult decât în ultimii patru ani, potrivit Agerpres.

“Domnul Boc, de exemplu, a spus că mi s-a terminat benzina. Şi am recunoscut, într-adevăr nu am mai achiziţionat benzină. Nu mai am benzină pentru că viitorul sunt maşinile electrice şi nu mai e nevoie de benzină, e nevoie de baterii. În materie de baterii, le-am povestit cum unii dintre colegii şugubeţi îmi spun ‘Duracell’, că nu îşi imaginează cum am capacitatea de a lucra de dimineaţă până noaptea, stau ca pe baterii. Deci nu am nevoie de benzină, am tot ce-mi trebuie. Am o energie suficient de mare astfel încât să ofer şi mai mult Partidului Naţional Liberal decât am oferit în cei patru ani cât am condus partidul”, a spus Ludovic Orban, el fiind întrebat în conferinţa de presă de la Iaşi ce mai are de oferit partidului în condiţiile în care sunt liberali care îşi doresc un suflu nou.

Orban a ţinut să sublinieze că atunci când a preluat conducerea PNL, formaţiunea politică se afla într-o stare “destul de proastă”.

“Să nu uităm că atunci când am preluat partidul, acesta se afla într-o stare destul de proastă. Un partid de opoziţie în care lumea era demoralizată, nu mai avea încredere în victorie. Am câştigat aproape toate bătăliile şi am dus partidul în postura de principal partid de guvernământ”, a mai menţionat Ludovic Orban.

Liderul liberal s-a aflat sâmbătă la Iaşi, într-un turneu electoral privind alegerile interne, ocazie cu care s-a întâlnit cu primarii liberali, consilierii locali şi judeţeni, reprezentanţii administraţiei locale şi judeţene, precum şi cei ai filialei partidului.

BVB | Știri BVB
CHRISTIAN '76 TOUR S.A. (TRIP) (06/07/2026)

Notificare BT Capital Partners privind stabilizarea si incheierea perioadei de stabilizarea

Sphera Franchise Group (SFG) (06/07/2026)

Tranzactii management - art. 19 Reg. (UE) 596/2014

AQUILA PART PROD COM (AQ) (06/07/2026)

Informare Depozitarul Central - structura sintetica consolidata 29.06.2026

HIDROELECTRICA TURBO LONG 0.10/90/95 (EBH2OTL2) (06/07/2026)

Notificare Erste Group Bank AG - suspendare furnizare cotatii intre orele 11:41 - 13:28

S.P.E.E.H. HIDROELECTRICA S.A. (H2O) (06/07/2026)

Modificare calendar financiar 2026