Update articol:

Grecia: 20 de arestări în Creta în ancheta privind fraude cu subvenţii agricole europene

grecia

Douăzeci de persoane au fost arestate luni pe insula Creta în cadrul unei vaste anchete a autorităţilor greceşti şi europene cu privire la deturnarea a milioane de euro din subvenţii agricole ale UE, a anunţat poliţia greacă, transmit AFP şi ANA, potrivit Agerpres.

Operaţiunea poliţiei a început luni dimineaţă, concentrându-se pe zonele Heraklion, Rethymnon şi Lassithi.

Printre cei reţinuţi se află doi contabili şi trei responsabili ai unor centre de gestionare a cererilor de subvenţii agricole.

Valoarea fraudei este estimată la 3 milioane de euro, conform poliţiei.

În octombrie 2025, zeci de persoane au fost arestate în toată ţara sub suspiciunea de implicare în această vastă fraudă care afectează de un an Grecia.

Un mare număr de dosare litigioase se referă la Creta, cea mai mare insulă a Greciei, unde agricultura este, alături de turism, una din principalele activităţi economice.

Unsprezece deputaţi şi-au văzut imunitatea ridicată în cadrul acestei anchete desfăşurate în principal de parchetul european EPPO.

EPPO anunţase anul trecut că anchetează cu privire la o fraudă ‘masivă şi sistematică’ şi ‘activităţi de spălare de bani’ în legătură cu acordarea de subvenţii agricultorilor greci, cu un prejudiciu estimat la peste 19 milioane de euro, conform anchetei preliminare.

Scandalul a condus la demisia a trei miniştri şi a câtorva miniştri adjuncţi din guvernul conservator al lui Kyriakos Mitsotakis.

BVB | Știri BVB
FONDUL PROPRIETATEA (FP) (12/06/2026)

VAN la data de 31 mai 2026

VES SA (VESY) (12/06/2026)

Modificare calendar financiar 2026

JUDETUL BIHOR (BIH27) (12/06/2026)

Plata cupon 31 si rambursare rata principal 31 & calcul rata dobanda pentru cuponul 32