Update articol:

Regele saudit Salman urmează să fie tratat pentru inflamația plămânilor (agenția de presă de stat)

Regele Saudit Salman va fi supus unui tratament la Palatul Al Salam din Jeddah pentru o inflamație pulmonară, a anunțat duminică agenția de știri de stat, la câteva ore după ce a fost supus analizelor medicale, potrivit Reuters.

Citând curtea regală, agenția de presă de stat a spus că regele în vârstă de 88 de ani va fi tratat cu antibiotice până când inflamația se va ameliora.

Din cauza problemei de sănătate a regelui Salman, prințul moștenitor Mohammed bin Salman, liderul saudit de facto, a amânat o vizită în Japonia care era programată să înceapă luni, a declarat secretarul șef al cabinetului japonez Yoshimasa Hayashi.

„Arabia Saudită a informat guvernul japonez că, din cauza stării de sănătate a regelui Salman al Arabiei Saudite, vizita prințului moștenitor Mohammed în Japonia, care era programată să înceapă pe 20, a trebuit să fie amânată”, a declarat Hayashi la o conferință de presă în Tokyo.

Duminică mai devreme, regele Salman a fost supus unor teste medicale la clinicile regale de la Palatul Al Salam din cauza „temperaturii ridicate și a durerilor articulare”, a declarat agenția de presă de stat saudită.

Regele a fost internat ultima dată la spital în aprilie pentru un control de rutină, a raportat atunci TV de stat.

Regele Salman, custodele celor mai sfinte locuri ale Islamului, a devenit conducătorul celui mai mare exportator de petrol din lume în 2015, după ce a petrecut mai bine de 2 ani și jumătate ca prinț moștenitor și vicepremier.

Boala sa a debutat exact în momentul în care prințul moștenitor s-a întâlnit cu consilierul pentru securitate națională al SUA, Jake Sullivan, în regat, pentru a discuta asupra unui acord strategic între Washington și Riad.

Ambasada Arabiei Saudite în Japonia nu a răspuns imediat unei cereri de comentarii despre călătoria anulată a prințului moștenitor. El fusese stabilit să se întâlnească cu împăratul japonez Naruhito și cu prim-ministrul Fumio Kishida în timpul călătoriei programate în perioada 20-23 mai.

BVB | Știri BVB

EVERGENT INVESTMENTS S.A. (EVER) (17/04/2025)

Informatii ulterioare publicarii Convocatorului AGOA din 29/30 aprilie 2025

TRANSILVANIA INVESTMENTS ALLIANCE S.A. (TRANSI) (17/04/2025)

Masuri adoptate de Consiliul de Supraveghere

LION CAPITAL S.A. (LION) (17/04/2025)

Autorizare administratori societate

SIMTEL TEAM (SMTL) (17/04/2025)

Semnarea unui contract semnificativ in legatura cu proiectul Giurgiu