Update articol:

Romcab a solicitat ASF revenirea la tranzacționare, după confirmarea planului de reorganizare; Compania anunță o conferință cu părțile interesate în 26 februarie

Romcab a solicitat ASF revenirea la tranzacționare, după confirmarea planului de reorganizare; Compania anunță o conferință cu părțile interesate în 26 februarie
 - poza 1

Romcab (MCAB) a solicitat Autorității de Supraveghere Finaniară revenirea la tranzacționare, după confirmarea planului de reorganizare în instanță, potrivit unui raport transmis Bursei de Valori București.

Instanța a confirmat, joi, planul de reorganizare al Romcab (MCAB). Decizia este executorie. Sentința poate fi apelată în 7 zile de la comunicare.

La finalul anului trecut, creditorii Romcab (MCAB) au aprobat planul de reorganizare.

De asemenea, compania a anunțat că administratorul special va ține o conferință cu părțile interesate în 26 februarie, orele 11-13.

ROMCAB S.A. se află în insolvență şi este reprezentată în mod legal prin administrator special Zoltan Prosszer și sub supravegherea administratorului judiciar RTZ & Partners SPRL.

Conform estimărilor avute în vedere la dată elaborării planului de reorganizare, ROMCAB S.A. va obține venituri stabile din producția vândută de 180 mil. EUR/an în cei trei ani ai perioadei de reorganizare, cu o valoare medie a EBITDA de 2,4%, având în permanenţă comenzi asigurate la nivelul cifrei de afaceri realizate în anul 2020 cu un avans de 3 – 6 luni.

Instanța confirmă planul de reorganizare al Romcab; acțiunile pot reveni la tranzacționare

BVB | Știri BVB
BIOFARM S.A. (BIO) (11/06/2026)

Reluare tranzactionare in 12.06.2026, ora 09:45: conform art. 115 Titlul II si art. 6, Titlul III , Codul BVB - Piata reglementata principala - Decizia ASF nr. 596/11.06.2026 – aprobare document oferta publica de preluare voluntara actiuni BIO

OIL TERMINAL S.A. (OIL) (11/06/2026)

Convocare AGAE 21(22).07.2026

EVERGENT INVESTMENTS S.A. (EVER) (11/06/2026)

Tranzactii management - art. 19 Reg. (UE) 596/2014

BIOFARM S.A. (BIO) (11/06/2026)

Decizie ASF nr. 596/11.06.2026 - aprobare document oferta publica de preluare voluntara actiuni BIO